Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výdaje amerických spotřebitelů v lednu odolaly dopadu daní na příjmy

Výdaje amerických spotřebitelů v lednu odolaly dopadu daní na příjmy

01.03.2013 15:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Příjmy amerických spotřebitelů se v lednu snížily meziměsíčně o 3,6 procenta, což byl nejvýraznější pokles od ledna 1993. Výdaje spotřebitelů naopak mírně vzrostly o 0,2 procenta, hlavně kvůli růstu výdajů za služby. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Prudký pokles příjmů přišel po prosincovém zvýšení o 2,6 procenta. Prosincový růst byl způsoben snahou firem vyplatit dividendy a odměny ještě před očekávaným zvýšením daní od počátku nového roku. Podíl na lednových nižších příjmech měly pak zejména vyšší daně. Disponibilní příjmy domácností po započtení inflace a daní klesly o čtyři procenta po růstu o 2,7 procenta v prosinci. U příjmů byl pro leden očekáván pokles „pouze“ o 2,4 %, výdaje se vyvíjely dle očekávání.

Růst výdajů spotřebitelů na počátku nového roku mírně zrychlil z prosincových 0,1 procenta. Mohl za to hlavně růst nákladů na topení. Výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou auta, i zboží krátkodobé spotřeby se snížily. Výdaje spotřebitelů jsou hlavním pohonem ekonomického růstu země, tvoří zhruba 70 procent ekonomické aktivity.

Spotřebitelé kvůli nižším příjmům a vyšším výdajům méně spoří a naopak sahají do svých úspor. Míra úspor, tedy poměr úspor k disponibilním příjmům, se tak v lednu snížila na 2,4 procenta, nejníže od listopadu 2007, z prosincových 6,4 procenta. Nejnižší byla míra úspor v roce 2005, kdy činila jen 1,5 procenta.



(Zdroj: čtk, AP, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Ekonomika USA ve čtvrtém kvartále +0,1 %, revize číslo vylepšila jen málo
28.02.2013 14:49
První odhad amerického HDP ve čtvrtém kvartále přinesl horší výsledek,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.01.2026
22:01Wall Street solidně rostla druhým dnem v řadě  
17:11Vyřeší trhy to, co zase tak nejde centrální bance?
15:59Jefferies: Sazby dolů, valuace akcií ještě výš
14:40Inflace v Německu v prosinci klesla na 1,8 procenta, loni činila 2,2 procenta
14:20Nová cílová cena a doporučení k Erste: Solidní výkonnost trh již zacenil, potenciál dalšího růstu akcií je omezený  
14:05Státní rozpočet skončil v roce 2025 ve schodku 290 miliard korun. Co čekat v letošním roce?
13:59Český lídr světa online investic Patria Finance vstupuje na slovenský trh a otevírá pobočku v Bratislavě
13:07Před rokem DeepSeek šokoval svět AI. Proč je od té doby v ústraní?
13:01Státní rozpočet měl loni schodek téměř 291 miliard, o 50 miliard více než byl plán
12:11FX Strategie: Koruna vstupuje do nového roku ve formě – udrží své zisky?  
11:47Čína zakázala vývoz zboží použitelného i pro zbrojní účely do Japonska
11:10Investoři se zaměřili na Asii, zatímco evropské a americké akcie jsou dnes nevýrazné  
10:38Rubin je pětkrát rychlejší při provozu AI softwaru než Blackwell. Nová generace AI čipů Nvidie nastoupí ve druhé polovině roku
10:02Výroba elektřiny v ČR loni po letech vzrostla, růst táhly hlavně jaderné zdroje
9:02Rozbřesk: Proč americká intervence ve Venezuele nezlevní pohonné hmoty v Česku
8:36Maduro u soudu řekl, že byl unesen a je nevinný, Rubin od Nvidie je na cestě, Evropa otevře v zeleném  
6:06Povedený rok pro českou korunu. Udrží své zisky i v roce 2026?  
05.01.2026
22:01Trhy na Trumpem vyvolané nejistotě profitují  
17:07Peníze a blázni…
16:26Online tržiště mění pravidla hry a IKEA na to doplácí. Společnost se snaží přizpůsobit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Digital Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Constellation Brands Inc (11/25 Q3, Aft-mkt)
Exxon Mobil Corp (12/25 Q4)
Jefferies Financial Group Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m