Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prohloubení recese v eurozóně ve 4Q potvrzeno, trvá už pět kvartálů

Prohloubení recese v eurozóně ve 4Q potvrzeno, trvá už pět kvartálů

06.03.2013 11:18, aktualizováno: 6.3. 11:44
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Zpřesnění údajů o HDP v eurozóně za čtvrté čtvrtletí nepřineslo změnu oproti těm předběžným. Hrubý domácí produkt klesl o 0,6 procenta mezikvartálně, respektive o 0,9 procenta meziročně. Konsensus ukazoval, že žádnou změnu nečekal ani trh, takže jde o výsledek v souladu s očekáváními. Čísla nejsou důvod k reakci finančních trhů. Při pohledu na předchozí kvartály se neměnila data ani za druhé a třetí čtvrtletí. V prvním čtvrtletí 2012 byla dříve uváděna stagnace, nyní Eurostat uvádí mírný pokles HDP o 0,1 procenta. To fakticky nemění téměř nic, technicky vzato však tato drobná změna znamená, že recese v eurozóně začala už ve 4Q 2011, trvá tedy už pět kvartálů. Za celý loňský rok přitom HDP klesl o 0,6 procenta.

Zpřesněné údaje potvrzují rovněž data za celou EU, kde HDP v posledním čtvrtletí minulého roku klesl o 0,5 procenta mezikvartálně a meziroční pokles dosáhl 0,6 procenta. Celoroční pokles produktu dosáhl 0,3 procenta.

Dnešní zpráva doplňuje předběžná data o podrobnosti. Dolů ekonomiku eurozóny táhl ve 4Q hlavně propad vývozu, ale také spotřeba domácností a investice. Mírně negativní byl rovněž příspěvek změny zásob, zatímco vliv vládních výdajů byl neutrální stejně jako v předešlých kvartálech. Částečnou kompenzací pak byl propad dovozu.

Vývoz z eurozóny mezikvartálně klesl o 0,9 procenta po předchozím růstu. Zvýraznil se pokles soukromé spotřeby na 0,4 procenta, investice do fixního kapitálu se snížily o 1,1 procenta. Vládní výdaje registrují mírný, 0,1procentní pokles. Naproti tomu dovoz padal stejně rychle jako vývoz a vliv zahraničního obchodu na HDP tak byl celkově neutrální.

Z pohledu tvorby HDP se pokles soustředil na zpracovatelský průmysl, ale negativní dynamiku sledujeme také ve stavebnictví, dopravě nebo finančních službách. Růst přidané hodnoty naopak zaznamenaly informatika a komunikace nebo státní administrativa.

Regionálně vzato zpřesněná čísla potvrzují, že se na recesi eurozóny podílela jak periferie, tak její jádro. Pokles zaznamenalo předtím silné Německo (-0,6 % q/q), které doplnila Francie (-0,3 %) s Nizozemskem, Rakouskem i Finskem. Na periferii data ukazují prohloubení recese v Itálii (-0,9 %), Španělsku (-0,8 %) a Portugalsku (-1,8 %).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
17:15Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m