Jaké možnosti má investor v případě zájmu svou investici realizovat v realitním sektoru? Jednou z nich, která v sobě spojuje celou řadu výhod je využití instrumentu ETF neboli „nízkonákladových fondů“, kde mezi největší pozitivum patří diverzifikace (investor vlastně kupuje „akcii složenou z jiných akcií“), nízké náklady, bezpečnost, transparentnost nebo vysoká likvidita. Podrobný článek popisující investice prostřednictvím instrumentu ETF naleznete ZDE.
O investici do realitního sektoru se v poslední době zajímá velké množství investorů, což považujeme za důsledek relativně nízkých cen nemovitostí, stejně jako dlouhodobě velmi příznivých úrokových sazeb. Ceny nemovitostí se propadly po splasknutí realitní bubliny v letech 2007-2008. V současné době je na trhu v USA patrný nedostatek rychle dostupných nemovitostí – jejich zásoba byla díky výše uvedeným faktorům vyprodána a další nemovitosti jsou v držení bank, tj. pro investory relativně hůře dostupné. Náznak změny může být patrný například z indexu cen domů ve Spojených státech S&P/Case Shiller, který za minulý rok zaznamenal vůbec největší nárůst za posledních šest let poté, co pouze za prosinec meziročně vzrostl o více než 6 %.
Následující graf znázorňuje vývoj indexu EPRA/NAREIT Global reprezentující veřejně obchodované společnosti v realitním sektoru, ze kterého je zřejmé, že index v posledním roce zaznamenal poměrně značný růst, když posílil o více než 29 %.

Zdroj: Bloomberg
Investici do nemovitostí je možné zacílit na jednotlivé regiony, jako jsou Spojené státy, Čína, případně celá eurozóna nebo Asie. V následující tabulce jsou uvedeny konkrétní ETF, které může investor v rámci investice do tohoto sektoru využít.

ETF iShares Dow Jones U.S. Real Estate (IYR) je zaměřený na americký realitní trh, když kopíruje index Dow Jones U.S. Real Estate, který je sestaven z velkých amerických developerských společností jako je Simon Property Group, American Tower nebo například HCP. Uvedený ETF přináší investorům poměrně vysoký dividendový výnos, který v současné době činí 4,5 %. Správní poplatek, který je s držením indexové akcie spojen, pak dosahuje 0,47 % p.a.
Vývoj cen uvedených titulů můžete sledovat na stránkách www.patria.cz, a to v záložce „Komodity & Deriváty“.
Pozn.: Tento komentář neslouží jako investiční doporučení. Jeho účelem je upozornit na fundamentálně zajímavé tituly obchodované na burzách, které mohou být pro investory atraktivní z hlediska dlouhodobého sledování.