Globální ekonomická krize přinesla prudký propad cen ropy. Poté se během oživení její spotová cena držela na relativně stabilních úrovních. Pokud by se ale měl růst udržet na úrovních, které jsou o něco nižší než předkrizový standard, cena ropy Brent by měla do roku 2020 vzrůst vysoko nad úrovně roku 2012. Tento růst by byl tažen zejména poptávkou mimo země OECD – především ze strany Číny a Indie. A nedá se čekat, že by šlo o hladký posun směrem k vyšším cenám. Na trh by naopak měly výrazně působit krátkodobé změny na straně nabídky i poptávky.

První dva z následujících grafů porovnávají strukturu poptávky po ropě v roce 2010 a očekávanou strukturu v roce 2020. Klesat by měl podíl Spojených států a Evropy, podíl Číny by měl vzrůst z 11 % na 14 % a podíl Indie ze 4 % na 5 %. Druhý graf ukazuje očekávaný vývoj cen ropy ve dvou scénářích. První scénář je základní, druhý ukazuje vývoj v případě, že by při ceně 140 dolarů za barel došlo ke zdvojnásobení cenové elasticity. Hodnoty jsou v dolarech roku 2011.
V hlavním scénáři by postupné oživení světové ekonomiky vedlo k růstu cen ropy na 190 dolarů za barel v roce 2020 (měřeno v cenách roku 2011). To by představovalo 7% průměrný roční růst. Následující dva grafy shrnují hlavní předpoklady uvedených projekcí. První z nich ukazuje historický i očekávaný vývoj na straně poptávky a nabídky. V současné době se pohybují na úrovni 90 milionů barelů denně. V základním scénáři by se mělo toto množství dostat do roku 2020 na úroveň 102 milionů barelů ropy za den. V případě 30% rizikové prémie v cenách ropy, vysoké příjmové elasticity a nízké cenové elasticity poptávky a nabídky by se tento objem blížil 105 barelům za den. Při absenci rizikových prémií, nízké příjmové elasticitě a vysoké elasticitě cenové by se naopak objem dostal jen na úroveň mírně převyšující 100 milionů barelů za den.
Druhý graf ukazuje historický a předpokládaný vývoj poptávky po ropě vztažené k jednotce HDP. Opět jsou vyznačeny popsané tři scénáře, všechny počítají s tím, že energetická náročnost produkce bude nadále klesat.
Předpokládaný růst cen ropy by tedy měl v letech 2011 – 2020 vyvolat růst její těžby o 16 %. Jde o něco vyšší tempo, než jaké jsme mohli pozorovat v posledním desetiletí. Zároveň si musíme uvědomit, že celková potřeba nových zdrojů by byla mnohem vyšší, protože musí být kompenzována i těžba v uzavíraných vrtech. Podle Mezinárodní energetické agentury by těžba z existujících polí měla do roku 2020 klesnout o 15 %.
(Zdroj: OECD)