Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejdůležitější je dostat lidi opět do práce...

Nejdůležitější je dostat lidi opět do práce...

15.03.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Všichni si přejeme udržitelné globální oživení, jen nevíme, jak ho dosáhnout. Ve druhé polovině minulého století se globální ekonomice vedlo dobře, protože Spojené státy fungovaly jako vedoucí síla. Mohly tak přimět ostatní země ke spolupráci vedoucí k prosperitě. Světové ekonomice se vedlo dobře i na konci 19. století, které charakterizoval technologický pokrok a rychlý růst populace. Dominantní silou byla velká Británie a jak řekl Keynes: „Bank of England fungovala jako dirigent globálního orchestru.“

Přechod z britské hegemonie na americkou nebyl hladký a absence vůdčí síly nakonec vedla k Velké depresi 30. let. Nyní se nacházíme v podobné situaci, kdy Spojené státy ztratily svou vedoucí roli dvěma válkami masivním snižováním daní, nízkými sazbami a boomem na trhu realit. Během válek bývají daně zvyšovány, USA se ale chovaly, jako kdyby deficity neměly žádný význam. Boom se pak změnil v kolaps a Američané nyní hledají způsob, jak se vypořádat s dluhy. Evropa nevešla do nového století s válkou, ale s novou měnou. Německo tak ztratilo svou vůdčí pozici na tomto kontinentu, protože nový systém je nefunkční. Peníze, které tekly ze severu na jih, se po záchraně bank změnily ve veřejný dluh a není jasné, kdo bude nést konečné náklady spojené s krizí.

Globální finanční krize roku 2008 se šířila po celém světě podobně jako Velká deprese. Země G20 reagovaly koordinovaně, ale tato snaha opadla. Nyní čelíme třem hlavním problémům. Prvním z nich je rozšířená vysoká nezaměstnanost, výdaje soukromého sektoru jsou utlumené a fiskální dluhy dále rostou. Nejdůležitější je dostat lidi opět do práce. Platilo to ve 30. letech a platí to i nyní. Pokud se snažíme nejdříve vyřešit dluhy, je to chyba. Země s nízkou poptávkou a vysokou nezaměstnaností nejsou v situaci, kdy by dokázaly snižovat dluhy. Stejně jako ve 30. letech nebyly schopné bránit zlatý standard. Po druhé světové válce docházelo ke snižování obrovských dluhů, a to v prostředí plné zaměstnanosti, růstu a zvyšujících se daní.

K uvedenému je potřeba mezinárodní kooperace. Slabší dolar zajistí Spojeným státům nižší dovozy a vyšší exporty. K tomu by se měly přidat vyšší investice do vzdělání a infrastruktury. Jih Evropy musí zastavit úsporná opatření a zvýšit exporty. K tomu mu pomůže jen vyšší poptávka z Německa a ochota Němců zvýšit své výrobní náklady. I tak ale bude potřebná změna trvat delší dobu. Změna relativních nákladů o dalších 20 % může probíhat maximálním tempem kolem 4 % za rok.

K podobné spolupráci ale chybí ochota. V USA existuje odpor proti zvyšování daní, Německo nechce podpořit svou ekonomiku a snížit tak tlak na země na periferii. Země v Asii včetně Číny také váhají se stimulací poptávky, která by absorbovala zboží z USA a Evropy. Nenajdeme tedy místo, kde by byla patrná dostatečná motivace ke spolupráci.

 
Uvedené je výtahem z „The leaderless global economy: Can economic history suggest lessons?“, autory jsou Peter Temin a David Vines.

(Zdroj: VOX)


Čtěte více:

Příliš slabá krize - aspoň jako impuls ke změně
22.01.2013 16:21
V rámci dluhové krize v eurozóně se dostáváme k uklidnění, zřejmě konč...
Je euro nadhodnocené? Naopak, má šanci dál posilovat...
12.03.2013 18:18
Euro od začátku února prošlo dost výrazným výběrem zisků, když vůči am...

Váš názor
  • VOX populi
    15.03.2013 9:31

    Zní to dobře a zdánlivě i logicky. Deprese a krize ovšem mají jednu nezastupitelnou roli. I když to bolí, zlikvidují řadu parazitů a umožní nový, zdravější růst. Platí to pro podniky stejně jako pro vlády a když je krize hodně hluboká, nastoupí Leninové, Hitleři a společenské experimenty. Role vlastní měny v těchto situacích? Významná a z dlouhodobého hlediska negativní. Chrání nekonkurenceschopné před úplným kolapsem. Můžeme si chválit naši měnu a odmítat Euro ale pak se dívat na záda státům jako Slovensko, které nás předjíždí a nakonec předjede. Podíváme-li se na USA jako na experiment států se společnou měnou, není co dál dodat. Hodnota dolaru není výsledkem přání FEDu, ale ochoty ostatních států používat ho jako přístav a rezervní systém. Divím se Švýcarsku, že nepřešlo na dolar a připravuje se o svou konkurenceschopnost, protože ho to jednou bude bolet. Nedivím se Nečasům, že se brání EURU a zdráhá schválit pravidla, která umožnila před 100 lety USA stát se světovou velmocí. Nepřežil by to, protože je pozdě a ekonomický šok, byť sebekratší by jej patrně odstřelil. EU nakonec přijme pravidla, která odstřihnou příživníky a státy v závětří vlastní měny na to doplatí.
    lime
    • Re: VOX populi
      15.03.2013 9:36

      nj, moje oblíbené heslo je: kravíny a vepříny zejí prázdnotou. Nikomu se nechce dělat. Silnice jsou totálně rozorané a nezaměstnaných přibývá. Meze jsou zarostlé plevelem a nikdo nekosí. Ceny ovoce šplhají nahoru a nikdo je nesklízí. Obchodníci místo starosti o zákazníky přemisťují nuly v PC a účetnictví... Tahle sračková ekonomika musí pořádně dopadnout na hubu, jinak se z toho nevymotáme.
      Jesse
      • nesouhlasím
        15.03.2013 10:03

        ale neříkám, že nemáš pravdu - neznám dostatečně realitu. Vepříny nebudou prázdné v okamžiku, kdy podnikatel bude mít jistotu, že výnos-náklad bude mít dostatečně kladné znaménko. Umějí-li to Dánové levněji než Češi máme dvě možnosti - vlastní měnou odstraníme konkurenční výhodu Dánů (vždy to bude na úkor těch konkurenceschopných v tom samém Česku) nebo to dělat lépe než Dánové a konkurovat jim cenou a pak už je jedno prostřednictvím které to měny.
        lime
        • Re: nesouhlasím
          15.03.2013 12:25

          Zapomínáš na EU a zemědělské dotace. Pokud někdo má dotaci na jedno prase 100 E a jiný 25 E (náklady 90 E ) a celé prase prodáš za 60 E, pak si můžeš dělat sebelépe a sebekvalitněji, ale nikdy se do plusu nedostaneš. Můžeš to leda zavřít a čekat až ten projekt zkrachuje a nebo srovná podmínky. Na měně nezáleží. Ty ceny jsou jen příklad, ale nemá to daleko k realitě.
          viga
          • souhlasím
            15.03.2013 12:37

            s výhradou, že různé dotace jsou totéž co jiné formy poskytování výhod, které jsou kontraproduktivní, protože snižují konkurenceschopnost, je to hra s ohněm. Žel, rozměr (délka) lidského života je smými stanovisky nesouměřitelné, ale mám děti a dokonce i vnuky a o jejich budoucnost se tu jedná. V rámci jednoho státu bych dotování některých činností kritizoval velmi opatrně, protože mohou mít vedlejší, velmi prospěšné dopady
            lime
Aktuální komentáře
07.05.2025
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba