Aktualizováno Americká pojišťovna (AIG), kterou musela tamní vláda zachránit před bankrotem, vstává podle výsledků za první kvartál letošního roku z popela. Provozní zisk společnosti na jednu akcii dosáhl 1,34 dolaru, a vysoko tak překonal laťku 0,88 USD/akcie nastavenou konsensem 19 analytiků dotázaných agenturou Bloomberg. O kvartál dříve přitom pojišťovací gigant kvůli řádění hurikánu Sandy utržil ztrátu 2,68 dolaru na akcii.
Oznámený zisk na jednu akcii (42,13 USD, 2,28%) za první tři měsíce letošního roku předčil i ty nejoptimističtější odhady trhu, které se vešly do rozmezí 0,75 – 1,04 dolaru na akcii, o 30 centů. Akcie tak v poobchodní fázi přidaly 2,8 procenta na nový letošní vrchol 43,3 USD, a zaokrouhlily tak včerejší celkový růst na 5 procent (v běžném obchodování +2,28 % na 42,13 USD). Od začátku roku si titul připsal již 22,13 procenta. Samotné zahájené obchoodvání na Wall Street potom přineslo až 5% růst nad 44 USD.

Překvapivé vzedmutí ziskovosti bylo v rámci jednotlivých divizí k vidění v divizi pojištění majetku a odpovědnosti osob. Provozní zisk z těchto aktivit meziročně vyskočil o 52 procent na 1,59 miliardy dolarů. Divize životního a penzijního pojištění potom zvýšila ziskovost na 1,39 mld. USD z 1,31 mld. USD o rok dříve a 1,09 mld. USD v posledním kvartále loňského roku.
Za celý loňský rok skupina vykázala čistý zisk ve výši 3,4 miliardy dolarů, což představovalo 2,04 dolaru na akcii. Stále si ale mírně pohoršila proti výsledku z roku 2011, kdy to bylo 20,6 miliardy dolarů a 11,01 dolaru na akcii.
se v roce 2008 dostala do existenčních potíží po pádu obří investiční banky Lehman Brothers. Vzhledem k provázanosti s řadou dalších bank hrozil kolaps globální finanční architektury. Americká vláda se proto tehdy rozhodla, že je systémově důležitý finanční ústav, jehož kolaps nelze dopustit. Do pojišťovny tak v dalších měsících postupně nasypala asi 182 miliard dolarů výměnou za podíl v ústavu. Loni však vláda z téměř úplně vycouvala, když svůj podíl získaný za záchranou půjčku odprodala, a to se ziskem 22,7 miliardy dolarů.
V důsledku dopadů finanční krize a nedostatku kapitálu se generální ředitel Robert Benmosche před pěti lety rozhodl citelně zúžit záběr podnikání pojišťovací skupiny. Od té doby společnost již odprodala aktiva za více než 70 miliard dolarů. Zbavila se tak například divize pojišťování letadel nebo aktivit na asijském kontinentě.
„Měli spoustu nejádrových podnikatelských aktivit, které managementu braly čas a energii. Obří loď na pětníku neotočíte, ale po nějakém čase se začíná ukazovat, že prodeje nejádrových aktiv a soustředění se na stěžejní aktivity pomáhá,“ uvedl k vývoji hospodaření Charles Sebaski, analytik BMO Capital Markets.
(Zdroj: , Bloomberg, AP)