Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett: Politika centrálních bank je útokem na peníze spořílků a držitelů dluhopisů (+video)

Buffett: Politika centrálních bank je útokem na peníze spořílků a držitelů dluhopisů (+video)

06.05.2013 9:20, aktualizováno: 6.5. 14:04

Aktualizováno

Zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway, jejímž zakladatelem a šéfem je známý miliardář Warren Buffett, v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl o 51 procent na 4,89 miliardy USD, a vysoko tak předčila očekávání analytiků. K nečekaně dobrým výsledkům nejvíce přispěly pojišťovací aktivity a zvýšení hodnoty investic.

Příjmy se za tři měsíce do konce března zvýšily o 15 procent na 43,87 miliardy USD. Provozní zisk stoupl o 42 procent na 3,78 miliardy USD. Provozní zisk na akcii, který je podle Buffetta lepším měřítkem skutečného výkonu firmy než čistý zisk, protože nezahrnuje zisk nebo ztrátu z investic a finančních derivátů, za kvartál dosáhl 2 302 dolaru, zatímco konsensus trhu byl nastaven na úrovni 1995,5 dolaru.

Provozní zisk Berkshire Hathaway z pojišťovacích aktivit se zdvojnásobil na 1,7 miliardy USD. Provozní zisk z aktivit mimo pojišťovnictví stoupl o 12 procent na 2,25 miliardy USD. Hodnota investic a finančních derivátů stoupla na 1,1 miliardy USD z 580 milionů USD. Hotovostní pozice společnosti meziročně vzrostla ke konci března letošního roku z 37,83 miliardy dolarů na 49,09 miliardy dolarů.

Buffettova firma vlastní téměř 80 dceřiných společností z mnoha oblastí. Kromě pojišťovnictví jsou to třeba výroba nábytku, oděvů, klenotů, cukrovinek a chemikálií. Má rovněž významné podíly ve firmách Coca-Cola (42,24 USD, 0,67%), Wells Fargo (37,74 USD, 0,88%) a IBM (204,51 USD, 1,05%).

Tištění peněz znamená ztráty ze spoření a dluhopisů

Více než samotné výsledky společnosti Berkshire Hathaway investoři opět sledovali doprovodné komentáře třetího nejbohatšího muže světa, který podle informací agentury Bloomberg disponuje majetkem v hodnotě 58,1 miliardy dolarů.

Buffett na sobotní valné hromadě předpověděl, že společnost Berkshire bude prosperovat i po jeho odchodu, protože její manažeři a zaměstnanci budou odolávat snahám o změnu způsobu fungování podniku. "Klíčem je udržet podnikovou kulturu a mít ve funkci generálního ředitele chytrého a energického nástupce," řekl Buffett. Buffett dále uvedl, že v představenstvu společnosti je již relativně silný konsensus ohledně jeho nástupce. Konkrétnější však nebyl.

Ekonomika Spojených států by podle Buffetta měla pokračovat ve stabilním růstu, který začal po propadu v roce 2009. "Setkali jsme se již s mnohem horšími problémy, než jsou ty, kterým čelíme nyní," prohlásil Buffett. "Toto není naše nejtěžší hodina," dodal.

Lehká však současná doba podle Warrena Buffetta rozhodně není pro Američany, kteří si šetří na budoucnost v bankách, nebo drží dluhopisy. „Je mi líto lidí, kteří přilnuli k fixním dolarovým investicím,“ řekl o víkendu Buffett na události, která podle mnohých účastníků svou atmosférou připomíná rockový koncert.

Důvodem pasti, v níž uvízla především starší generace Američanů spořící si na penzi, je podle Buffetta politika centrálních bank včetně té americké. „Bernanke měl před sebou těžkou volbu a rozhodl se stoupnout na pedál měnové politiky, dostat sazby na v podstatě neslýchané úrovně a ponechat je tam. A dokud má tu nohu na plynu opravdu poškozuje střadatele,“ upozornil Buffett v rozhovoru pro CNBC. 

Dluhopisy jsou nyní podle Buffetta „hroznou“ investicí, protože jsou „uměle vysoko“ neceněny kvůli kvantitativnímu uvolňování měnové politiky americké centrální banky a dalších podobně jednajících investicí. Až půjdou sazby opět nahoru, lidé začnou ztrácet peníze, upozornil finančník.

Akcie mohou růst "mnohem výš"
 
Kdo podle Buffetta zaparkoval své peníze v hotovostních ekvivalentech nebo krátkodobých pokladničních poukázkách americké vlády, ten zcela zmeškal party, která se odehrála na amerických akciových trzích v posledních devíti měsících. „Je to brutální, vůbec nevím, co bych dělal na jejich místě,“ dodal. V rozhovoru pro televizi CNBC následně Buffett uvedl, že věří, že v dlouhodobém horizontu akcie dále porostou.

I po růstu akciových indexů půjde tento typ aktiv podle Warrena Buffetta v dlouhodobém výhledu „mnohem výš“. K faktu, že americký index Dow Jones minulý týden překonal hladinu 15 000 bodů Buffett dnes uvedl, že by lidé měli zbystřit především, když pod tuto hladinu opět poklesne. „Tehdy budou akcie levnější a mnohem atraktivnější,“ uvedl dnes tento investiční guru. V krátké odpovědi na otázku ohledně jeho názoru na vývoj v Evropě potom uvedl, že problémy evropské ekonomiky vytvářejí zajímavé nákupní příležitosti.

(Zdroj: AP, Bloomberg, CNBC, ČTK, Berkshire Hathaway)


Čtěte více:

Buffett: Proti USA nesázejte
25.03.2013 7:58
Warren Buffett vzkazuje investorům, aby se spolehli na „přirozené síly...
Buffett se zdarma zařadí mezi největší akcionáře Goldman Sachs
27.03.2013 8:21
Věhlasného amerického investora Warrena Buffetta zřejmě čeká další dob...
Wells Fargo po rekordním zisku zrychlí zpětný odkup. Akcie, kterých má nejvíc Buffett, přesto ztrácejí
12.04.2013 14:25
Největší poskytovatel hypotečních úvěrů v USA, Wells Fargo, jejímž nej...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university