Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Do módy přichází nový měnový pár: australský dolar proti mexickému pesu

Do módy přichází nový měnový pár: australský dolar proti mexickému pesu

14.05.2013 17:33
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Investoři si v poslední době oblíbili netradiční obchod na měnovém trhu: prodávají australské dolary a kupují mexická pesa. Spoléhají na to, že zpomalování čínského růstu a pokles poptávky po nerostných surovinách typu uhlí a železné rudy zasáhne australskou ekonomiku a její měnu. Mexiko, které je pupeční šňůrou dohody o volném obchodu napojené na slušně rostoucí americkou ekonomiku, má mnohem větší šance přestát propad komoditních cen.

Jde o pár zrozený z nedostatku alternativ. Jelikož úrokové sazby ve většině rozvinutých ekonomik klesly ke dnu, hodně obchodované měny jako dolar, euro či jen nabízí jen minimální výnos. Z tradičních dvojic se proto prostředky přesouvají do rizikovějších a výnosnějších aktiv. Investoři při hledání vhodného umístění prostředků prokazují stále větší kreativitu. V případě australského dolaru a mexického pesa to znamená akceptaci dodatečného rizika, které s sebou přináší obchodování s dvěma tradičně volatilnějšími měnami.

„Lze tak dobře vyjádřit nejen rozdíl mezi Austrálií a Mexikem, ale i situaci na globální makroekonomické rovině,“ tvrdí Allessio de Longis z fondu Oppenheimer Currency Opportunities, který spravuje aktiva za 51 mil. USD. Podle něj proti sobě tento měnový obchod staví Asii a Severní Ameriku, Čínu a Spojené státy, komodity a akcie. Longis prodává australské dolary a kupuje pesa od začátku roku.

Prozatím se strategie vyplácí. Kdo v lednu vsadil na pokles australské měny vůči mexické, už má na účtu 9% zisk. Pokles australského dolaru vůči americkému, což je mnohem obvyklejší kombinace, dosáhl pouhých 4 %. Pár AUD/MXN označuje za nejlepší volbu i Marc Chandler z Brown Brother Harriman.

Na první pohled obě měny příliš věcí nespojuje. Mexiko a Austrálie toho mají jen málo společného, vzájemně nejsou ani v první desítce svých obchodních partnerů. Obě země ale hrají roli zástupců svých největších exportních trhů – Spojených států a Číny. Jelikož se Peking odvrací od investicemi a exportem taženého růstového modelu, bude v druhé největší ekonomice světa zpomalovat expanze poptávky po nerostných surovinách, který jsou využívány například v infrastrukturních projektech. To by mělo dolehnout na Austrálii, jejíž hospodářství je extrémně závislé na těžbě uhlí, železné rudy, mědi, zlata či bauxitu. Zároveň se množí známky toho, že americké ekonomice se po několika hubených letech konečně začíná dařit lépe, což by mělo pomoci jejímu jižnímu sousedovi.

Australský dolar je jako prostředník při sázení na budoucnost čínské ekonomiky používán dlouho. Raketový růst čínského hospodářství fungoval jako pozvánka k nákupu australské měny. Australský vývoz do Číny vzrostl z 8,8 mld. USD v roce 2001 na 77 mld. USD v roce 2011. Nerostné suroviny se přitom na exportu podílí z 80 %. Komodity pomohly Austrálii přestát finanční krizi v roce 2008 a vyhnout se recesi. Centrální banka držela sazby relativně vysoko, zatímco jinde se snižovalo o závod.

Dynamika exportu surovin ale loni utrpěla a silná měna podlomila turistiku a další segmenty ekonomiky. Minulý týden centrální banka snížila sazby na 2,75 %, což je rekordní minimum. Varovala také, že silná měna překáží hospodářskému růstu.

Export z Mexika naproti tomu tvoří z 81 % průmyslové výrobky, které většinou putují na americký trh. Nově zvolený prezident Nieto hodlá radikálně reformovat energetiku, telekomunikace a banky, což by ekonomice pověstné velkými cyklickými výkyvy mohlo pomoci ke stabilnějšímu rozvoji.

Ne všichni hází australský dolar přes palubu. Na měně stále převažují býčí pozice, i když za poslední měsíc v čistém vyjádření klesly o 90 %. Někteří raději sází na růst pesa proti americkému dolaru. Vysoké zadlužení americké vlády prý dlouhodobě povede k oslabování domácí měny, zatímco lépe vedené australské finance pomohou tamnímu dolaru udržet se výš.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, YahooFinance)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data