Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchodník Best Buy povzbudil ziskem, zklamal ale poklesem marží a výhledem

Maloobchodník Best Buy povzbudil ziskem, zklamal ale poklesem marží a výhledem

21.05.2013 13:20, aktualizováno: 21.5. 15:51

Aktualizováno

Americká společnost Best Buy, která je největším prodejcem spotřební elektroniky na světě, dnes představila výsledky, které na úrovni očištěného zisku na akcii, stejně jako v posledním čtvrtletí loňského roku, i v 1Q13 překonaly očekávání. Prodeje společnosti se nicméně v minulém kvartálu mírně snížily a firma uvedla, že ve 2Q počítá s poklesem EPS. Akcie společnosti, které od začátku roku vylétly výše o více než 126 procent, v pondělí uzavřely na ceně 26,81 USD. Dnes v pre-marketu reagovaly až 5procentní ztrátou, po otevření Wall Street titul ztráty postupně omazává, aktuálně na -1 %.

Zisk na akcii dosáhl 32 centů a bezpečně tak překonal laťku nastavenou analytiky na 24 centů. Bez očištění o jednorázové položky ale společnost vykázala ztrátu 81 milionů dolarů, která v přepočtu na akcii činila 24 centů. Ve srovnatelném období loňského roku firma dosáhla zisku 158 mil. USD, resp. 46 centů. 

Tržby mimo ukončené evropské operace činily 9,38 miliardy dolarů a jsou nesrovnatelné s konsensem. Prodeje v obchodech otevřených nejméně 14 měsíců, jež jsou klíčovým ukazatelem, klesly o 1,3 procenta při očekávání 1,1procentního poklesu. Ve Spojených státech se srovnatelný objem prodejů v kamenných obchodech snížil o 1,1 procenta, zatímco online prodej v USA vzrostl o 16,3 procenta. Hrubá marže na domácím trhu meziročně klesla z 25,3 za 23,4 procenta, na zahraničních trzích se snížila z 22,6 procenta na 21,3 procenta. Jako důvod nižší ziskovosti společnost uvedla mimo jiné nižší ceny zboží a vyšší výdaje na reklamu.

V mezikvartálním srovnání zisk společnosti výrazně klesá. V loňském čtvrtém čtvrtletí dosáhl 1,64 dolaru na akcii, po 2,16 USD ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011. Společnost pod vedením CEO Huberta Jolyho čelí konkurenci firem jako je Amazon.com nebo Wal-Mart cestou nižších cen. Společnost v březnu uvedla, že výsledky za 1Q budou pod výrazným tlakům a letos chystá další nákladové škrty. Ve čtvrtém čtvrtletí vydala firma na restrukturalizaci přes 200 mil. dolarů.

Zakladatel a bývalý šéf představenstva Best Buy Richard Schulze jednal s firmou v průběhu loňského roku o možném převzetí akcií do soukromých rukou. Po prvotním neúspěchu měl Schulze původně podat novou nabídku do 16. prosince, firma však termín prodloužila na konec února. Podle březnové informace Schulze akviziční nabídku nepodal a jednání o transakci tak končilo.

Schulze je největším akcionářem společnosti s podílem zhruba 20 procent. Schulze řetězec zakládal v roce 1966 a do loňského června působil jako předseda představenstva, kdy rezignoval kvůli skandálu uvnitř firmy.

 
(Zdroj: Bloomberg, Best Buy)


Čtěte více:

Bývalý šéf Best Buy chystá novou nabídku na odkup, čas má do února. 16% růst akcií střídá propad
14.12.2012 11:33
Jednání amerického maloobchodního prodejce elektroniky Best Buy se zak...
Best Buy (+6 %) překvapila slušnými výsledky. Jednání o převzetí do soukromých rukou u konce?
01.03.2013 14:54
Americký maloobchodní prodejce elektroniky Best Buy dnes představil čt...
Světová spotřební jednička Best Buy se stáhne z Evropy
30.04.2013 12:37
Americká společnost Best Buy, která je největším prodejcem spotřební e...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD