Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovinská ekonomika klesá, ve hře zůstává žádost o pomoc

Slovinská ekonomika klesá, ve hře zůstává žádost o pomoc

31.05.2013 13:53
Autor: ČTK

Hrubý domácí produkt Slovinska v prvním čtvrtletí klesl o 0,7 procenta. Oznámil to dnes tamní statistický úřad. Šéf slovinské centrální banky Marko Kranjec navíc varoval, že zemi stále hrozí, že bude muset požádat o zahraniční finanční pomoc.

"Slovinsko ještě není z nejhoršího venku. Stále je zapotřebí udělat spoustu věcí," uvedl Kranjec, který je rovněž členem Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB).

Hospodářský pokles Slovinska v prvním čtvrtletí mírně zpomalil z rovného procenta v posledních třech měsících loňského roku. Míra nezaměstnanosti však stoupla na 11,1 procenta z 9,6 ve čtvrtém čtvrtletí.

Spekulace o možné potřebě finanční pomoci v poslední době vyvolaly problémy ve slovinském bankovním sektoru. Vláda v rámci snahy pomoc odvrátit plánuje rozsáhlou privatizaci státního majetku, ozdravení zadluženého bankovního sektoru a řadu dalších strukturálních reforem.

Evropská komise tento týden poskytla Slovinsku více času na snížení rozpočtového deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu, což je limit stanovený Evropskou unií. Uvedla také, že země by měla pokročit s privatizací, pokud se chce vyhnout žádosti o zahraniční pomoc.

Slovinsko je jedinou postkomunistickou zemí Evropské unie, která odmítla zprivatizovat většinu bankovního sektoru. To podle agentury Reuters vedlo k politickému vměšování, chybám v řízení bank a katastrofální úvěrové politice.

Kranjec dnes upozornil, že ponechání velké části majetku v rukou státu zabránilo řádnému vývoji kapitálových trhů v zemi. Dodal, že stát by měl nyní "přehodnotit svou roli v mnoha v odvětvích".

Slovinská vláda tento měsíc uvedla, že v září zahájí privatizaci státních podniků. Dodala, že již vyčlenila 15 firem, které hodlá prodat, aby zvýšila státní příjmy. Jsou mezi nimi druhá největší slovinská banka Nova KBM, největší domácí telekomunikační operátor Telekom, lublaňské letiště nebo letecká společnost Adria Airways.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.06.2025
9:12Víkendář: Co udělá umělá inteligence s ekonomikou?
06.06.2025
22:00Indexy v USA nadále posilují  
17:28Traders Talk: Tesla pod tlakem, Broadcom nepotěšil výhledem a jak se zúčastnit úpisu M2C
16:42Švédská Scania a dvojí tvář americké ekonomiky
15:16Květen potvrdil, že s ochlazováním trhu práce v USA to stále není tak zlé
14:58Největší evropská burza skomírá. Polije Londýn živou vodou Donald Trump?
14:42Přátelství mezi Trumpem a Muskem implodovalo
14:22Eurostat: Růst ekonomiky EU v prvním čtvrtletí zrychlil na 0,6 procenta
12:45Perly týdne: Trh Rocky Balboa
11:24Akcie nemají před daty jasný směr. Tesla se zvedá po včerejším úderu  
10:04Průmysl pokračuje v růstu, efekt obchodních válek zatím necítíme
9:46Přebytek zahraničního obchodu v dubnu meziročně klesl na 23,2 mld. Kč
9:24Akcie Tesly odskákaly přestřelku Muska s Trumpem. Po zákaznících Demokratech teď nadskakují Republikáni
9:06Rozbřesk: ECB znovu snížila sazby. Bylo to naposled?
9:01Alert i pro českou ekonomiku nebo technický faktor? Průmyslová výroba i export Německa v dubnu klesly výrazněji proti očekáváním
8:42Musk a Trump hledají smír poté, co akcie Tesly prudce klesly, tabák bez dividendy a evropské futures jsou lehce pod nulou  
6:3840/60 nebo 60/40? Podle Vanguard dávají smysl obě strategie portfolia
05.06.2025
18:12Hibernující Fed a jeho vliv na ekonomiku
16:58ECB se blíží konci cyklu. Dnešní zasedání pomohlo euru, dolehlo na dluhopisy  
16:26Český finanční sektor zůstává podle ČNB silný a zdravý

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data