Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Blanchard: Konec improvizace, je čas na změnu

Blanchard: Konec improvizace, je čas na změnu

04.06.2013 17:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Globální ekonomická krize nutí politiky i ekonomy ke změně postoje týkajícího se makroekonomické politiky. Pád Lehman Brothers ukázal, jak málo pozornosti jsme věnovali finančnímu systému a jak omezené jsou možnosti monetární politiky. Pak přišla krize v eurozóně, která vedla k přehodnocení názorů na fungování měnové unie a fiskální politiky. Celou dobu jsme improvizovali, což platí o použití nekonvenční monetární politiky, počáteční fiskální stimulace, rychlosti fiskální konsolidace i využití makroprudenčních nástrojů.

Už brzy po propuknutí krize se ukázalo, že centrální banky nemohou cílit pouze inflaci a doufat, že produkt zůstane blízko potenciálu. Zdá se totiž, že vztah mezi inflací a produktem se změnil. Většina odhadů ukazuje, že téměř všechny vyspělé ekonomiky trpí velkou produkční mezerou, inflace se ale stabilizovala namísto toho, abychom pozorovali pád do deflace. Stejně tak se ukázalo, že i pod relativně klidnou makroekonomickou hladinou mohou růst významná finanční rizika. Použití sazeb není dobrým nástrojem pro řešení všech rizik, a když se ekonomika dostane navíc do situace, kdy se sazby blíží k nule, zbývají pouze kroky typu kvantitativního uvolňování.

Uvedené znamená, že pokud bude vztah mezi inflací a produktem nadále slabý, centrální banky se budou muset více zaměřit na cílení ekonomické aktivity. Navíc se musíme zabývat tím, jak se dostat dále od pasti likvidity, protože po pádu do ní jsou možnosti centrální bank omezené. Makroprudenční nástroje pak pravděpodobně omezí rizika finanční, neměli bychom ale čekat, že je úplně eliminují. Dále tak budeme řešit to, zda a nakolik používat monetární nástroje k dosažení finanční stability.

Samostatnou kapitolou je fiskální politika v době vysokého veřejného zadlužení a nízkého růstu. Nyní již chápeme, že zadlužení vlády může rychle vzrůst kvůli problémům bankovního sektoru, různým zárukám, a podobně. K tomu se přidává možnost vzniku krizí, které po čase již živí samy sebe. To ukazuje příklad Itálie a Španělska, kde musela zasáhnout ECB a eliminovat vzniklou „špatnou“ rovnováhu. Není pochyb o tom, že následující desetiletí bude desetiletím fiskální konsolidace a možná i pomalého růstu. Bezpochyby vznikne pokušení použít pro financování deficitů centrální banky. Bude tak důležité, aby jejich rozhodování bylo nadále dáno jen očekávaným vývojem inflace, produktu a finanční stability. Riziko fiskální dominance se zdá být menší v eurozóně, protože žádná z vlád tam nemůže sama o sobě změnit politiku ECB. Jinde tomu tak ale není.

V souvislosti se snahou snížit dluhy je hodně pozornosti věnováno výši fiskálních multiplikátorů. Podle našich odhadů jsou nyní výš, než je to obvyklé. Pro fiskální konsolidaci je pak významná situace na trzích. Přesvědčit trhy o tom, že proces konsolidace je důvěryhodný, vyžaduje i střednědobý fiskální plán. Ten by měl zahrnovat i reakci na možné šoky, včetně poklesu růstu. Existující automatické stabilizátory pomáhají, do dokonalosti ale mají daleko a měly by doznat úprav.

Uvedené je výtahem z „Rethinking macroeconomic policy: Getting granular“, autory jsou Olivier Blanchard, Giovanni Dell'Ariccia a Paolo Mauro.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů