Aktualizováno Spotřebitelské ceny v USA v květnu nepatrně rostly po dvou měsících poklesu. Index cen stoupl o 0,1 procenta, zatímco v dubnu klesl o 0,4 procenta. Konsensus trhu byl nastaven na 0,2 procenta. Od očekávání se však mírně odchýlily pouze ceny potravin a energií. Jádrová složka cenového indexu v souladu s odhady rostla o 0,2 procenta. Plně podle očekávání je pak také meziroční inflace. Ta celková se v květnu zvýšila na 1,4 procenta, jádrová zůstává na 1,7 procenta.
Ceny potravin se v květnu snížily o 0,1 procenta. Sice jde o minimální změnu, ale ceny potravin klesly poprvé skoro za čtyři roky. Ceny energií se zvýšily o 0,4 procenta, za čímž stojí hlavně dražší elektřina, plyn a s tím spojené služby. Cena benzínu meziměsíčně stagnovala a cena topného oleje pokračovala v relativně rychlém sestupu.

Z jádrových složek indexu se zvýšily ceny v dopravě o 0,4 procenta při výraznějším zdražení letecké přepravy. Ceny ubytování stouply o 0,3 procenta a ceny textilu o 0,2 procenta. Tento vývoj ale byl na druhé straně částečně kompenzován poklesem cen léků a zdravotnických potřeb o 0,5 procenta a zlevněním ojetých aut o 0,1 procenta. Ceny nových aut stagnovaly.
Data nepřinášejí žádné překvapení až na drobnou odchylku u volatilních položek. Inflace letos zvolňuje a vidíme také postupný pokles u jádrové inflace. Sílící spotřeba domácností tak zatím negeneruje výraznější inflační tlaky; růst mezd se pohybuje kolem 2 procent meziročně. Tlumené zůstávají také nákladové tlaky, když PPI roste o 1,7 procenta a růst jeho jádrové složky je letos velmi stabilní. Data tedy potvrzují, že cenový vývoj nevyvíjí tlak na utahování měnové politiky, a nedávají proto důvod ke změně očekávání o výsledku jednání Fedu.