Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká ekonomická důvěra se v červnu mírně zlepšila díky sektoru služeb

Česká ekonomická důvěra se v červnu mírně zlepšila díky sektoru služeb

24.06.2013 9:16, aktualizováno: 24.6. 9:55
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index ekonomické důvěry ČSÚ se v červnu zvýšil na -3,1 z květnových -3,6 bodu. Postupně se tak zvedá z dubnového propadu, stále se ale nachází v oblasti ukazující na mírně převládající pesimismus. Za mírným červnovým růstem indexu stojí především lepší hodnocení firem ze sektoru služeb. Lehký růst registruje také index spotřebitelské důvěry, zatímco v průmyslu i stavebnictví se nálada o něco zhoršila.

V sektoru služeb převládá optimismus, když se index důvěry zvýšil na 23,3 z 21,7 bodu v květnu. Stouplo hodnocení současné ekonomické situace i očekávání pro příští tři měsíce. Hodnocení poptávky i jejího tříměsíčního výhledu se nezměnilo.

Index spotřebitelské důvěry v červnu stoupl na -19,0 z -19,8 bodu. Spotřebitelé zůstávají pesimističtí, ale postupně se jejich nálada vylepšuje a je nejvýš za více než dva roky. Stále zde přetrvávají obavy ze zhoršení finanční situace a oproti minulému měsíci dokonce mírně narostly obavy ze zhoršení ekonomiky v příštích dvanácti měsících a z nárůstu nezaměstnanosti. Plány na nákup zboží dlouhodobé spotřeby se téměř nezměnily.

Důvěra v průmyslovém sektoru se lehce zhoršila na -9,7, když v květnu byl index na -9,3 bodu. Během letoška nemá index jasný trend a červnová hodnota je víceméně průměrná. Průmyslové podniky mírně zvýšily hodnocení současné ekonomické situace i očekávané situace za tři měsíce. Naopak snížily očekávání pro půlroční horizont. Celkovou poptávku hodnotí stejně jako v minulém měsíci, zahraniční poptávku mírně hůř. Vzhledem k tomu předpokládají v příštích třech měsících mírný pokles výroby, přičemž zaměstnanost by se měnit neměla. Průzkum naznačuje, že se český PMI v červnu sesunul znovu pod padesátku. Stejnou indikaci dostáváme také z Německa, kde se index nákupních manažerů podle předběžných údajů nečekaně zhoršil.

Deprese ve stavebnictví pokračuje, index důvěry se za červen vrátil na nejnižší hodnotu od roku 1999, tedy -53,5 bodu. Firmy čekají v příštích třech měsících dál klesající výrobu i zaměstnanost. Vyšší je oproti tomu hodnocení ekonomické situace i poptávky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data