Aktualizováno Třetí odhad amerického HDP v prvním kvartále přináší překvapivě velké revize - k horšímu. Růst dosáhl pouze 1,8 procenta (mezikvartální změna, anualizováno). První odhad přitom byl 2,5 procenta proti tehdejšímu konsensu 3,0 procenta. Druhý odhad přinesl revizi na 2,4 procenta a ještě nižší je růst po dnešním třetím odhadu, ačkoli se další změna už nečekala. Slabší, než se dříve uvádělo, byl růst spotřeby domácností i investice. Vývoz dokonce klesl namísto dříve uváděného růstu, stejně tak dovoz. U vládních výdajů došlo jen k nepatrné revizi.
Nic se nemění na tom, že domácnosti byly hlavním tahounem ekonomiky. Jejich spotřeba v prvním kvartále stoupla o 2,6 procenta (dříve uváděno 3,4 procenta) a směřovala nejvíce do zboží dlouhodobé spotřeby, zatímco u zboží běžné spotřeby a služeb byl růst slabší. Investice do fixního kapitálu stouply o 3 procenta taženy hlavně nákupy budov rostoucími o 14 procent. Rostly také zásoby, které ke změně HDP přispěly 0,57 procentního bodu.
U vládních výdajů poslední report uvádí pokles o 4,8 procenta (dříve -4,9 procenta) při dominantním vlivu klesajících výdajů na obranu. Ty se snížily o 12 procent. Vnější sektor přispěl k růstu HDP také negativně, ale pouze mírně. Vývoz v prvním čtvrtletí klesl o 1,1 procenta, zatímco předchozí odhad hovořil o růstu 0,8 procenta. Pokračující pokles vývozu zboží převážil nad rostoucím vývozem služeb. U dovozu došlo k poklesu o 0,4 procenta (dříve +1,9 procenta) a nově tak tato položka přispěla pozitivně k HDP.

Významnou brzdou ekonomiky tedy byla vláda, což není nic nového. Změny u ostatních komponent však jsou docela významné. Oživení spotřebitelské poptávky nebylo tak silné, jak se původně předpokládalo, investiční aktivitu lze dokonce hodnotit jako slabou, na rozdíl od informací, které byly dostupné před revizí. Negativní je také pokračující pokles na poli vývozu. Slabší první kvartál může být částečně kompenzován ve čtvrtletí následujícím, ovšem odhady letošního růstu HDP zřejmě poklesnou.
Vliv na měnovou politiku Fedu by však měl být velmi omezený. Namísto pohledu zpět na 1Q je hlavní důraz kladen na výhled a posouzení, jestli jsou s ním v souladu nejnovější statistiky. Vzhledem k tomu je i reakce finančních trhů celkem mírná. Nejvíce je vidět na amerických dluhopisech, jejichž výnosy spadly kolem 5 bodů, dolar po datech jen nevýrazně ztratil, na akciích sledujeme pouze mírný přechodný výkyv.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):
