Aktualizováno Index nákupních manažerů sestavovaný chicagským ISM se v červnu zhoršil. Pro výrazném květnovém nárůstu na 58,7 klesá na 51,6 a zůstává tak jen mírně nad zlomovou padesátibodovou hranicí. Zároveň zaostal za odhady nastavenými na 55,0 bodů. Propad mezi květnem a červnem je největší za více než čtyři roky.
Struktura reportu však nevypadá tak špatně. Dílčí index zaměstnanosti se zlepšil na 57,8 bodu a indexy produkce i nových objednávek zůstávají celkem vysoko. První z nich klesl na 57,0 a druhý na 54,6 bodu. Hlavním podíl na zhoršení celkového indexu má výrazný propad dílčího indexu nevyřízených zakázek na 38,4 bodu. Nízko zůstává také index zásob, na 41,4 bodu.

Výkyvy indexu ve druhém kvartále jsou velmi výrazné a mohlo k nim přispět počasí, které se vymykalo sezónnímu normálu. Průměr indexu se nachází mírně pod průměrem z prvního kvartálu. To samé ostatně platí o výkonu amerického průmyslu v těchto obdobích. Rychlejší růst objednávek by však mohl už kolem pololetí začít dynamiku průmyslu vylepšovat. Také pro celoamerický index ISM nejsou dnešní čísla z Chicaga až tak negativní. Dá se čekat, že ISM vystoupí znovu nad hraničních padesát bodů, zhruba na úroveň 52, což by vypovídalo o mírné expanzi sektoru. Na finanční trhy měla data nevýrazný vliv, když převážila pozitivní čísla o spotřebitelské důvěře.