Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Minského Čína

Minského Čína

03.07.2013 17:29

Čínskou záchranou i prokletím jsou investice. Můžeme to demonstrovat následujícími dvěma grafy, které sice nejsou úplně čerstvé, na principu se ale od let 2010 a 2011 mnoho nezměnilo. V prvním grafu jsou podíly investic na HDP ve vybraných zemích. Vidíme tak poměrně známý fakt, že investice v Číně tvoří výjimečně vysokou část HDP. V roce 2011 se blížila 50 %, zatímco druhý investiční přeborník – Indie, měla tento poměr na necelých 40 %. Vyspělé ekonomiky jsou pak s podílem investic na HDP úplně jinde – maximálně něco nad 20 %.

Vysvětlení toho, proč je Čína takovou výjimkou, může z velké části poskytnout druhý graf. Ten ukazuje zásobu kapitálu (tj. kapitálu reálného – stroje, budovy, zařízení...) na hlavu. Vidíme, že zde je situace obrácená. Jednoduše řečeno, vyspělé ekonomiky mají zainvestováno, jejich zásoba produktivního kapitálu je vysoko a současné investice tak nedosahují relativně k HDP takové výše (první graf). V Číně je zásoba kapitálu na hlavu pětkrát, šestkrát menší než v Japonsku a USA, vysokými investicemi tak tuto hlubokou propast dohání. Mimochodem, pohled na konkrétní čísla ukazuje, že v Japonsku se zásoba kapitálu pohybuje kolem 120 tisíc dolarů na hlavu. V ČR jako v průmyslové zemi by toto číslo nemuselo být řádově odlišné – na každého z nás tedy v průměru připadne pár milionů (podle Japonska 2,3 milionů Kč) hodnoty strojů, zařízení, budov...

čína

Čína tedy, co se týče reálného kapitálu, jen dohání vyspělé standardy. Proč tedy tak intenzivní volání po tom, aby přešla na nový model ekonomiky, ve kterém nebudou hrát takovou roli investice, ale spotřeba? Takové volání by bylo evidentně namístě u ekonomiky, která by měla vysoké investice a zároveň vysokou zásobu kapitálu (něco jako komunistický ideál ženoucí se za tunami vyrobené oceli). U ní by bylo pravděpodobné, že se investuje jen pro investice a vzniklé kapacity nebudou efektivně využity.

Celou situaci můžeme vnímat tak, že nejde jen o to, zda Čína stále dohání v zásobě kapitálu vyspělé ekonomiky. Jde také o to, jakým tempem a způsobem je dohání. Konec konců je jednoduché si představit, že číselně je mezera uzavírána, z hlediska skutečně efektivně alokovaného kapitálu to je ale trochu jinak. Kvalita reálného kapitálu pak samozřejmě přímo určuje kvalitu kapitálu finančního – pohledávek, úvěrů a akciového kapitálu v ekonomice.

Ohledně skutečné výše čínských dluhů a jejich kvality probíhá už natolik nesourodá diskuse, že jsem jí téměř přestal sledovat. Co mě ale v poslední době zaujalo, byla aplikace metodologie BIS (Banky pro mezinárodní vypořádání, dnes ale také známé jako Banka pro inkonzistentní studie) na Čínu. BIS v roce 2012 odhadovala dluhovou tíhu, kterou musí jednotlivé země nést - ne samotnou výší jejich dluhu (v poměru k HDP), ale výší jejich dluhové služby (v poměru k HDP). Tedy výší plánovaných splátek a úrokových nákladů. Logika je jednoduchá – můžeme mít dvě země s poměrem dluhu k HDP ve výši 100 %. První z nich ale má díky nízkým úrokům a dlouhé duraci dluhu poměr dluhové služby k HDP (DSR) ve výši 10 %, zatímco druhá ve výši 30 %. Rozdíl velký.

BIS analýzou krizí a recesí v řadě zemí zjistila, že DSR ve výši 20 – 25% je poměrně spolehlivým indikátorem bankovní krize. Úvahy se chopila Wei Yao ze Societe Generale a aplikovala ji na Čínu. Vzniklý odhad čínského DSR dosahuje 29,9 % HDP (11,1 % jsou úrokové náklady a zbytek splátky). Podle tohoto ukazatele bychom mohli skutečně hovořit o Minského Číně, kterou uzavírání jedné propasti posílá do propasti druhé. Úvahu bych asi nehnal do Chanosovského extrému, ale není divu, že se čínská vláda i přes ne zrovna raketový růst nepouští do větších stimulačních akcí. Dopad na komodity je evidentní, širší úvahu o vlivu na trhy jsem rozváděl minule.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data