Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK navrhla novou klíčovou část bankovní unie, řízený krach bank

EK navrhla novou klíčovou část bankovní unie, řízený krach bank

10.07.2013 12:11, aktualizováno: 10.7. 13:51
Autor: ČTK

Aktualizováno

Evropská komise dnes navrhla jednotný mechanismus pro řešení problémů bank eurozóny, který je součástí připravované bankovní unie. Mechanismus zahrnuje nový úřad, Evropskou komisi a fond, na který se složí soukromé banky. 

Návrh je klíčovým prvkem bankovní unie po jednotném bankovním dohledu, který by měla od konce roku 2014 vykonávat Evropská centrální banka (ECB). Dnes navržený mechanismus předpokládá vytvoření úřadu pro řešení problémů bank, ve kterém budou zastoupeny ECB, Evropská komise a představitelé států, které budou součástí mechanismu. 

Pokud ECB dojde k závěru, že je nějaká banka ohrožena, pak bude její případ řešit ad hoc sestavený výbor tvořený ředitelem úřadu, jeho zástupcem, představiteli ECB, EK a zemí, kde má ohrožená banka ústředí i kde má dceřiné banky. Na doporučení tohoto výboru pak Evropská komise rozhodne, zda a kdy banku uzavřít, nebo přistoupit k jinému řešení. 

Třetí součástí mechanismu je fond, na který se složí soukromé banky eurozóny. Předpokládá se, že jeho objem dosáhne až 70 miliard eur (1,8 bilionu korun). V případě, že jej schválí členské země a Evropský parlament, bude se navrhovaný mechanismus vztahovat na všechny finanční ústavy eurozóny, tedy asi na 6000 lokálních i nadnárodních bank. 

Týká se bank eurozóny a zemí, které chtějí být součástí bankovní unie a podrobit se i jednotnému bankovnímu dohledu. Česká republika se zatím k bankovní unii nehodlala připojit. Rozhodnutí o uzavření či restrukturalizaci bank budou provádět příslušné úřady v jednotlivých zemích. Na celý proces pak bude dohlížet navrhovaný nový úřad pro řešení problémů bank. 

EU se rozhodla pro bankovní unii uprostřed dluhové krize ve snaze posílit důvěru v eurozónu a zabránit tomu, aby zadlužené soukromé banky ohrožovaly státy, jak se to stalo v Irsku. Nicméně loňské ujištění ECB, že udělá vše na podporu eura, situaci do značné míry uklidnilo a oslabilo tlak na radikálnější změny. 

"Potřebujeme systém, který umožní rychle a účinně rozhodovat ... a umožní řídit krize bank účinněji a pomůže přerušit propojení mezi krizemi států a bankami v úpadku," řekl eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier. Podle navrhovaného uspořádání "by to měly být samotné banky, a nikoli evropští daňoví poplatníci, kdo by měl nést zátěž v podobě ztrát v budoucnosti," řekl šéf EK José Manuel Barroso. 


 Pokud by šlo schvalování mechanismu hladce, mohl by platit od začátku roku 2015. Bude používat pravidla, které schválili koncem června ministři financí EU a které největší náklady na uzavření bank kladou na akcionáře, investory a velké vkladatele, ne na státy. Tato pravidla však začnou platit až v roce 2018. 

Dalším problémem je navržený fond, jehož naplnění bude trvat několik let a nebude tedy k dispozici již nyní. Nový mechanismus se tak zatím nebude mít o co opřít, když bude řešit situaci zkrachovalé banky. Pravomoci nového mechanismu jsou oslabeny i tím, že může jen těžko prosadit své řešení, jestliže budou proti jednotlivé země. Pokud bude totiž uzavření nějaké banky vyžadovat náklady daňových poplatníků nějakého státu, musí tento stát s takovým řešením souhlasit. 

Řada zemí doufala v ambicióznější plány, například aby nový mechanismus využíval záchranný fond eurozóny ESM. Německo ale bylo proti, protože by to mohlo znamenat, že by se muselo v případě potřeby podílet na záchraně bank v jiných zemích. 

Předpokládá se, že po zářijových volbách by Berlín mohl být vstřícnější, ale opatrný postoj k pravomocím nového úřadu mají i další země jako Nizozemsko, Finsko a Slovensko. Německo také varovalo, že příliš radikální mechanismus pro bankovní krize by mohl vyžadovat změny v unijních smlouvách, což by si vyžádalo dlouhý ratifikační proces. 

Nemůžeme s řešením problémů čekat na změny ve smlouvách, řekl dnes Barnier. "Musíme se na ně zaměřit hned a našli jsme způsob jak to udělat v rámci nynějších smluv." Podle unijních představitelů tento problém řeší to, že konečnou pravomoc rozhodovat o bankách dostala Evropská komise a ne nově vytvořená agentura.


Čtěte více:

Schäuble: Bankovní unie si vyžádá změny v legislativě, má-li mít smysl
15.04.2013 11:12
Plánovaná bankovní unie mezi členskými zeměmi eurozóny si vyžádá změny...
Singer: Účast v bankovní unii není pro ČR v současnosti výhodná. O intervencích se bavíme často
07.05.2013 14:16
I když Česká národní banka podporuje vznik bankovní unie v eurozóně, s...
EU diskutuje zavedení „kata“ krachujících bank. Přímou pomoc bankám omezí stropem
06.06.2013 10:07
Evropské banky, které budou dle plánu bankovní unie pod dohledem Evrop...
Bankovní unie v Evropě stojí na vratkých nohách… eurozóna včas nespustí ani nejjednodušší část
21.06.2013 17:02
Akutní příznaky dluhové a bankovní krize v eurozóně odezněly a spolu s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m