Aktualizováno Index cen výrobců v USA za červen stoupl o 0,8 procenta a meziroční inflace ve výrobních cenách stoupla na 2,5 procenta. Čísla jsou překvapivě vysoká, trh počítal s meziměsíčním růstem 0,5 procenta a meziročním pouze 2,1 procenta. V předchozím měsíci ceny rostly o 0,5, respektive 1,7 procenta. Větší část překvapení ale spadá na energie, které zdražily v červnu o 2,9 procenta. Za tímto růstem stojí hlavně o 7,2 procenta vyšší ceny benzínu, ale přispěl také dražší topný olej. Ceny potravin se zvýšily o 0,2 procenta, taženy především masem.
PPI bez potravin a energií se odchýlil od odhadů celkem málo. Meziměsíční změna byla 0,2 procenta oproti očekávaným 0,1 procenta, meziročně pak očištěný index stoupl o 1,7 procenta ve srovnání s konsensem na úrovni 1,6 procenta. K růstu této jádrové složky přispěly nejvíce vyšší ceny aut o 0,8 procenta. Výrobní ceny farmaceutických produktů stouply o 0,4 procenta.

Vývoj cen ropy naznačuje, že energie zůstanou tahounem cenových indexů i nadále. Americká WTI se už vyšplhala nad 105 dolarů, kde nebyla více než rok. Jádrová složka výrobních cen naopak roste stále dostatečně pomalu, než aby Fed nějak znepokojovala. Meziroční růst jádrového PPI dokonce od začátku minulého roku dál postupně zpomaluje a na současných 1,7 procenta je už čtvrtý měsíc. I přesto překvapení z růstu celkového indexu mohlo na trh mírně zapůsobit a podpořit dolar v jeho dnešním posilování.