Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pobaltí se eura nebojí

Pobaltí se eura nebojí

12.07.2013 18:27
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Po Estonsku přijde příští rok na řadu Lotyšsko jako další nová země v eurozóně. Středoevropské země také před lety mířily do eurozóny, skoro to vypadalo na soutěž, kdo dřív. Do konce to ale dotáhlo pouze Slovensko, přišla krize, která atraktivitu členství výrazně snížila a až nyní s možným členstvím začínají znovu koketovat Poláci. Pro Pobaltí ale členství zůstalo jasným cílem i přes jeho odkládání, problémy eurozóny nebo třeba zvýšené náklady spojené s nutností přispívat do ESM.

Jako hlavní důvody ke členství se obvykle uvádějí velká otevřenost ekonomiky, silná obchodní svázanost se zeměmi platícími eurem, vlastnické propojení bankovního sektoru nebo stabilizace měnového kurzu. Pro Lotyšsko to sice platí, ale jen částečně a mnohdy méně než třeba pro Českou republiku.

Otevřenost lotyšské ekonomiky je relativně vysoká, s obratem zahraničního obchodu na úrovni cca 125 procent HDP. U Česka ale tento poměr dosahuje 150 procent. Také obchodní svázanost s eurozónou je menší. Z lotyšského exportu míří do eurozóny asi 35 procent, v opačném směru činí dovozy z eurozóny kolem 40 procent celkových dovozů. Důležitými partnery mimo eurozónu jsou Rusko, Litva či Švédsko. Pro srovnání český export jde do eurozóny z 65 procent a dovoz z eurozóny tvoří zhruba polovinu.

Co se týče vlastnictví českého bankovního sektoru, mají bankovní skupiny z eurozóny naprostou nadvládu. V Lotyšsku je největší švédská Swedbank, následuje rovněž švédská SEB Banka, další v pořadí jsou pobočky finských bank nebo v Pobaltí působící a v Dánsku sídlící DNB. To v souhrnu žádnou dominanci eurozóny nedává.

 
Naopak aspekt stabilizace měnového kurzu je v Lotyšsku určitě daleko důležitější než ve středoevropských zemích. Lotyšský lat je navázán na euro v režimu ERM II už dlouhá léta - od roku 2005 - právě kvůli plánu brzy po vstupu do EU zavést euro. To se postupně odkládalo, ale země už u stanoveného kurzu byla fakticky nucena zůstat a to i po pádu do vážné krize vrcholící v roce 2009. Přes výrazně narůstající schodky běžného účtu nemohla přikročit k devalvaci či uvolnění režimu kvůli velkému poměru dluhu v zahraničních měnách. Vydala se tak bolestivou cestou výrazných fiskálních škrtů a vnitřní devalvace, čímž se propad ekonomiky prohloubil. Nakonec se ekonomiku podařilo stabilizovat, i když vadou na kráse stále zůstává dvouciferná nezaměstnanost.

Lotyšsko si tedy už bohatě užilo nevýhod eura jakožto pevného kurzu, zatímco výhody jako uvolněnou měnovou politiku, menší rizikové marže nebo větší odolnost měny proti spekulativním útokům využít nemohlo. Logicky se tedy nabídla buď cesta zpět k plovoucí měně, nebo naopak plné členství v eurozóně.

Značné náklady, které už země do integrace vložila, možná přispěly k vítězství druhé varianty. Ekonomická svázanost s eurozónou pravděpodobně rozhodující nebyla, tedy asi ne ta současná, ale budoucí možná ano. Pro celé Pobaltí je od získání nezávislosti typická silná snaha vymanit se ze sféry vlivu východního souseda a přimknout se více k Západu. Euro tak dává smysl jakožto stimulace obchodních vazeb západním směrem v zájmu nárůstu jejich váhy.

Členství v EU, NATO, euro a každý další prvek navíc vysílá signál, že tento region nestojí v nějakém mocenském vakuu, které by volalo po vyplnění. Jednání pobaltských zemí tak upozorňuje mimo jiné na to, že evropská integrace není jen ekonomickým projektem. Stejně důležitý je i strategický a bezpečnostní aspekt, na který se ve větších zemích v centru zapomíná, ale právě malé země na hranicích ho ignorovat nemohou.


Čtěte více:

Průzkum: Jen čtvrtina podnikatelů chce nyní euro, polovina je proti
21.06.2013 11:52
Zavedení eura by nyní uvítala jen čtvrtina podnikatelů, vyplývá z průz...
Než se vydáte do Chorvatska
08.07.2013 17:34
Během návštěvy pro nás stále nejoblíbenější zahraniční destinace nám m...
Lotyšsko bude od ledna platit eurem. V dlouhodobé perspektivě vidí mnoho výhod
09.07.2013 12:55
Lotyšsko se stane 18. členskou zemí eurozóny. Definitivně to potvrdila...

Váš názor
  •  
    15.07.2013 8:33

    Jen kdyby efektivnost EU neustále nesnižovaly partikulární a krátodobé zájmy německé, britské, ale zejména francouzské administrativy a elity ...
Aktuální komentáře
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta
9:26Banka BBVA nabídla více než 12 miliard eur akcionářům konkurenční Sabadell
9:11Rozbřesk: Švédsko poslalo sazby včera dolů, Velká Británie a Polsko je dnes podrží. Koruna zatvrzele u 25,00 k euru
9:00UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací
8:59Start trhů bude nevýrazný, Philip Morris ČR bez nároku na dividendu, BlackRock posílil v Monetě, známe výsledky ARM či AIRBNB  
6:33Invesco: Index Nasdaq aneb jak inovace poznamenávají váš šálek kávy
08.05.2024
22:00Akcie na Wall Street nenašly jasný směr; Uber po výsledcích -5 %  
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university