Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína nahradí USA na pozici světového lídra, myslí si stále víc lidí

Čína nahradí USA na pozici světového lídra, myslí si stále víc lidí

18.07.2013 11:29
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Spojené státy ztrácí výsadní politické a ekonomické postavení v mezinárodní aréně a nahrazuje je Čína; lidé v obou zemích na sebe přitom hledí s rostoucí podezřívavostí. Takové jsou závěry rozsáhlého průzkumu veřejného mínění provedeného americkým centrem Pew mezi 38 tisíci respondenty ve 39 státech světa.

Ve 23 zemích si veřejnost převážně myslí, že Čína svého největšího konkurenta na pozici světového lídra nahradí, či už nahradila. Zatímco Číňané o své zářné budoucnosti nepochybují, Američané jsou v otázce čínského vzestupu rozpolcení.

Průzkum Pew dokládá tendenci patrnou od vstupu Číny do WTO v roce 2001, kdy země začala rychle dotahovat největší ekonomiky, předhonila Velkou Británii, Francii, Německo a nakonec před dvěma lety i Japonsko, což jí zaručilo pozici dvojky hned za Spojenými státy. Vnímání čínského rozkvětu a amerického úpadku umocnila krize z roku 2008, která otřásla světovým finančním systémem a těžce pošramotila pověst anglosaského kapitalistického modelu.

„Čínská ekonomická síla je na vzestupu a řada lidí se domnívá, že nakonec nahradí Spojené státy jako dominantní supervelmoc,“ uvádí se v závěru hodnotící zprávy k průzkumu Pew.

Důvěru v sebe od krize ztratili i Američané. Zatímco v roce 2008 se 54 % dotázaných domnívalo, že Spojené státy si náskok před Čínou udrží, podle nové ankety si to myslí jen 47 % respondentů v USA. Zato Číňanům sebevědomí nechybí. Dvě třetiny dotázaných uvedly, že Peking už Washington předstihl, nebo ho nakonec předstihne. Víc než polovina (56 %) se domnívá, že si jejich země zaslouží víc respektu.

Průzkum dále odhalil prohlubující se příkop nedůvěry mezi dvěma národy. Jen 37 % Američanů vnímá Čínu pozitivně, což zhruba odpovídá 40 % Číňanů s podobným názorem na Spojené státy. V obou případech podíl lidí s kladným vztahem ke druhé zemi klesl oproti roku 2008. Po nástupu tehdy široce populárního prezidenta Baracka Obamy 68 % Číňanů považovalo vztahy s USA za dobré a naplněné spoluprací. Dnes si to myslí ani ne třetina dotazovaných, 23 % vztahy popisuje jako nepřátelské.

Výzkumníci Pew k tomu poznamenávají, že Čína je jedinou neislámskou zemí, kde většina lidí (54 %) nemá Američany příliš v lásce.

V porovnání s USA musí Čína ještě zapracovat na svojí image v zahraničí. Spojené státy si celosvětově drží 63% pozitivní ohlas a v porovnání s Čínou je lidé daleko častěji považují za partnery. Kladný vztah k Číně má po světě zhruba polovina dotazovaných. Silnou zbraní Pekingu v dobývání srdcí cizinců je věda a technika, které spadají do kategorie „měkké síly“. Nevalný názor mají lidé naopak na čínskou vojenskou a lidskoprávní politiku. Neláká je ani čínská kultura. Pouze 11 % lidí si myslí, že vláda v Pekingu respektuje osobní svobody svých občanů.

Nejméně populární jsou Číňané v Japonsku, kde se k nim pozitivně staví jen 5 % populace. Většina Japonců také pochybuje, že jejich zámořští sousedé to dotáhnou na pozici dominantní supervelmoci. Obě země rozděluje dědictví druhé světové války a také nevyřešené teritoriální spory, které se v posledních letech přelily i do ekonomiky (ničení japonských aut v Číně, bojkot čínského zboží v Japonsku). Zhoršení reputace Čínu postihlo u Němců. Největší oporu Čína nalézá u veřejností Malajsie, Pákistánu, Keni, Senegalu, Nigérie, Venezuely, Chile a Brazílie.

(Zdroje: WSJ, Pew Research Center, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m