Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Malajský penzijní fond chystá velké nákupy v Evropě. Cílí na logistické sklady a kanceláře

Malajský penzijní fond chystá velké nákupy v Evropě. Cílí na logistické sklady a kanceláře

26.07.2013 14:47
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropa ještě není na odpis, alespoň co se německých průmyslových parků a francouzských kancelářských prostor týče. Malajský státní penzijní fond tyto dva sektory považuje za natolik atraktivní, že do nich podle zdrojů agentury Reuters hodlá investovat půl miliardy euro.

Employees Provident Fund (EPF), šestá největší instituce svého druhu na světě, spravující aktiva v hodnotě 160 mld. USD, v posledních letech ve snaze udržet vysoké dividendy pro malajské střadatele rozšiřuje zahraniční portfolio. Na domácím trhu se mu vzhledem k jeho velikosti nabízí omezený počet příležitostí.

Ve spolupráci s australskou skupinou Goodman Malajci založí speciální fond se základním kapitálem 250 mil. euro, který podle zdrojů obeznámených s plány joint venture nakoupí sedm průmyslových parků v Berlíně, Mnichově a Frankfurtu. Dalších 250 mil. euro EPF investuje do kancelářských ploch v exkluzivních lokalitách Paříže, kde se platí vysoké nájmy. Malajci prý také aktivně hledají příležitosti na realitním trhu v New Yorku.

Zájem EPF odpovídá globálnímu trendu, v jehož rámci roste poptávka po nemovitostech v průmyslových zónách, které nabízí relativně vyšší výnosy v porovnání s dluhopisy či obchodními centry. Zatímco v prvně jmenovaných se návratnost pohybuje mezi 7 a 9 procenty, obchody nabízí zhruba 5 procent, uvádí statistiky konzultantské firmy CBRE. Růstu poptávky pomáhá i rychlá expanze internetových obchodů, které pro hladký provoz vyžadují síť menších i větších skladů.

„Evropský trh je v hledáčku EPF už léta. Mají nakoupené nemovitosti v Londýně a jsou obeznámení s právní stránkou věci. Takže přirozeným pokračováním je vstup do samotné Evropy. Na radaru mají i New York City a tamní nejznámější nemovitosti,“ cituje agentura Reuters nejmenovaný zdroj. Úspěšná realizace plánovaných investic by byla debutem EPF v eurozóně.

Malajci se svým investičním záměrem rozhodně nepřicházejí jako první. Aktivita v segmentu průmyslových nemovitostí poslední dobou nabírá na obrátkách. Gigantický penzijní fond Norska založil společný podnik s developerem distribučních, průmyslových a logistických objektů Prologis. Jeho kanadský protějšek učinil totéž se společností Segro. Správcovský fond Brookfield rovnou koupil developera logistických a distribučních center Gazeley. Jedním z nejdravějších žraloků v moři evropských průmyslových parků se stal americký fond soukromého kapitálu Blackstone.

EPF má solidní přítomnost ve Velké Británii, kam investoval přes půl miliardy GBP. Krom nemovitostí vlastní například 20% podíl v opravené londýnské elektrárně Battersea, na jejíž nedávné slavnostní spuštění přicestoval i malajský premiér Nadžíb Razak.

Penzijní fond hodlá do dvou let zvýšit podíl zahraničních aktiv v portfoliu ze současných 18 % na 23 %. Chce se tím přiblížit zahraniční konkurenci. Singapurský fond Temasek, spravující zhruba stejný majetek jako EPF, má 70 % prostředků investováno do aktiv mimo Singapur. Přes polovinu portfolia EPF tvoří dluhopisy, akcie se na něm podílí z třetiny, 5 % připadá na investice do realit. Velká finanční síla fondu pramení z povinných odvodů zaměstnanců a zaměstnavatelů, které se rovnají zhruba čtvrtině mzdy. Loňský dividendový výnos fondu činil 6,15 %, což bylo nejvíc za 13 let.

Přes úspěch EPF má malajská vláda obavy z budoucnosti penzijního systému. Zhruba 70 % důchodců vyčerpá své úspory v EPF do 10 let od odchodu na penzi. Stát proto loni založil podpůrný fond, který má na dobrovolné bázi nabídnout vyšší výnosy než EPF. Start malajského „druhého pilíře“ však dopadl stejně jako v Česku. Za první rok se v něm sešlo pouze 100 mil. ringitů, zatímco vláda počítala s tím, že do 10 let přiláká 30 miliard ringitů.

(Zdroje: Reuters, Bloomberg, CBRE)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data