Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Generálové a ekonomové se vždy připravují na minulou válku

Generálové a ekonomové se vždy připravují na minulou válku

29.07.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Říká se, že generálové se vždy připravují na minulou válku. Například před druhou světovou válkou byly námořní síly Spojených států soustředěny do bitevních lodí, které se ukázaly být často k nepotřebě, na rozdíl od letadlových lodí. S ekonomy je to podobné jako s generály a admirály. Obvykle řeší problémy minulosti namísto toho, aby se objektivně podívali na data a snažili se určit problémy současné.

Velká deprese pro ně byla tím, co představovala druhá světová válka pro armádu. Tedy událostí natolik převratnou, že vyvolala úplnou změnu přístupu. Armáda zjistila, jaký význam mají letecké síly, zůstala ale zranitelná vůči typu války, která se vedla ve Vietnamu. Tam byly letecké síly málo použitelné. Ekonomové se poučili z Velké deprese, zjistili, že uvolněná politika, jak monetární, tak fiskální, může stimulovat růst. Vznikl nový dominantní směr – keynesiánství. Klasičtí ekonomové se domnívali, že jeho Achillovou patou je inflace a útočili na něj celá 50. a 60. léta. Keynesiánství se ale postupně odtrhlo od myšlenek Johna Maynarda Keynese. Ekonomické podmínky se navíc začaly výrazně lišit od toho, jak vypadala situace během Velké deprese. Ekonomové ovšem stále doporučovali stejné postupy, které fungovaly ve 30. a 40. letech.

Keynesiánská ekonomie byla postupně redukována na volbu mezi inflací a nezaměstnaností. Politici kladli větší důraz na snižování nezaměstnanosti a docházelo tak k růstu inflace. K tomu byla často podceňována role, jakou při růstu inflace hrála monetární politika. Keynesiáni se totiž soustředili zejména na to, jaký problém by mohla znamenat deflace a klesající ceny. Výsledkem byl protiútok vedený hlavně ekonomy z University of Chicago. V 80. letech se jim v podstatě podařilo svrhnout keynesiány z trůnu tvrzením, že inflace má v zásadě jedinou příčinu, kterou je nadměrný peněžní růst vyvolaný politikou centrální banky. Utažená monetární politika v té době už zlomila vysoké inflaci vaz a na popularitě nabíral názor, že je třeba svázat Fedu ruce.

Nyní se přesuňme do roku 2008. Je tu další recese, ekonomové jen velmi pomalu chápou její hloubku a vážnost situace. V čele Fedu stál naštěstí Ben Bernanke, který si byl vědom toho, jak chyby Fedu přispěly k prohloubení Velké deprese. Otevřel monetární kohoutky a udržel finanční systém stabilní. Podle mého názoru nás zachránil od návratu Velké deprese či něčeho ještě horšího. Klasičtí ekonomové, jejichž řady byly posíleny úpadkem keynesiánství a úspěšným bojem proti inflaci, viděli v celé situaci opakování 70. let. Opět se připravovali na minulou válku.

Snad všichni z nich začali varovat před rychlým návratem inflace a někteří radili, aby se lidé chránili nákupem zlata. Růst jeho ceny byl pak vydáván za důkaz skutečné hrozby inflace. Tito ekonomové požadovali, aby Fed okamžitě ukončil záchranné práce a stáhnul likviditu poskytnutou bankovnímu systému. Bohužel nešlo jen o akademickou debatu, protože v čele Fedu sedělo i několik jestřábů, kteří s těmito názory sympatizovali. Podporovali je republikáni a média jako The Wall Street Journal. Z některých jestřábů se postupem času staly hrdličky, ale neustálé útoky na Fed omezily jeho kroky a odsoudily ekonomiku k pomalému oživení a vyšší nezaměstnanosti, než bylo nutné.

Autorem je ekonom Bruce Bartlett.

(Zdroj: Economix)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data