Aktualizováno Index cen spotřebitelů v eurozóně se podle prvního odhadu Eurostatu v červenci meziročně zvýšil o 1,6 procenta, což je podle očekávání. Stejným tempem rostly ceny také v červnu. Značný vliv na růst indexu měly znovu potraviny a tabák, kde vidíme meziroční růst o 3,5 procenta. Také energie zdražovaly a to o 1,6 procenta, stejně jako v červnu. Po očištění o tyto položky inflace trochu zvolnila na 1,1 z červnových 1,2 procenta. Ceny průmyslového zboží se zvýšily o 0,4 procenta a služeb o 1,4 procenta.
Inflace nadále zůstává relativně nízko a pod cílem ECB. Důležitá je však změna trendu - od května inflace přestala dál klesat a spíše se zvyšuje, což nová data potvrzují. Tlak na ECB, aby dál uvolnila měnovou politiku, se tedy z tohoto směru o trochu snížil. Přidávají se také pozitivní signály z reálné ekonomiky, které naznačují, že by poptávka už neměla cenový růst tak tlumit.

Míra nezaměstnanosti se za červen v eurozóně nezměnila, zůstala na 12,1 procenta. Trh čekal rovněž stagnaci, ovšem na 12,2 procenta, což je květnový údaj před revizí. Ve výsledku jsou tady čísla o něco příznivější, než se čekalo. Aktuální čísla v eurozóně odpovídají 19,266 mil. nezaměstnaných osob, o 24 tisíc méně než v červnu. V celé EU se míra nezaměstnanosti lehce poklesla na 10,9 procenta z 11,0 procenta v květnu.
Celkově jsou na tom stále špatně trhy práce na periferii, ale vidíme zde pomalé zlepšování, které mnohdy není omezeno jen na červen. Dalším poklesem příjemně překvapila španělská nezaměstnanost, která ale stále dosahuje 26,3 procenta. Nové údaje z Řecka nejsou k dispozici. Pokles vidíme také v Portugalsku na 17,4 procenta i v Itálii na 12,1 procenta. Nejlépe na tom jsou nadále jádrové země Rakousko (4,6 procenta) a Německo (5,4 procenta). Ve Francii už je situace horší - nezaměstnanost v červnu stoupla na 11 procent. Kromě Německa a Rakouska celá EU trpí dvojcifernou nezaměstnaností mladých do 25 let. Ta zůstává hrozivá ve Španělsku a Řecku, ale také u nového člena - Chorvatska. Tam je nadále nad 55 procenty.