Aktualizováno Index nákupních manažerů pro USA sestavovaný tamním institutem ISM se v červenci výrazně zvýšil na 55,4 bodu z červnových 50,9 bodu. Výsledek značně překonává konsensus 52 bodů. Reálná očekávání byla pravděpodobně ještě výš po jiných indikátorech z průmyslu, které vyšly nedávno a potvrdily zlepšování situace, i tak je ale zpráva ISM pozitivním překvapením. Index je nejvýš od června 2011.
Na růstu indexu se značně podílely nové objednávky, u kterých 58,3 bodu ukazuje na nejsilnější zlepšení za více než dva roky. Dílčí index produkce dokonce stoupl na 65 bodů, což je hodnota, kterou jsme neviděli od roku 2004. Nad neutrální padesátku se vrátil také index zaměstnanosti, který dosáhl 54,4 bodu. Index zásob naopak poklesl na 47,0 bodů.

Průzkum je další, a to hodně silnou, indikací, že americký průmysl na začátku třetího čtvrtletí dál zrychlil, poté co rostl už v červnu. Nárůst poptávky a nových zakázek už naznačily údaje o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v přechozích měsících. Podílí se na nich i exportní objednávky, ale hlavní roli by měla hrát domácí poptávka. Růst průmyslu umožňuje nabírání nových zaměstnanců.
Průzkum ISM naznačuje, že průmysl v červenci přispíval k tvorbě pracovních míst a měl by to být větší příspěvek než dříve. Čísla o tvorbě míst přinese zítřejší zpráva ministerstva práce. Data mají velkou šanci překonat současné odhady. Průmysl sice tvoří relativně malou část zaměstnanosti, ale dostáváme i další příznivé indikace. Dnes to bylo snížení počtu žádostí o podpory v nezaměstnanosti na konci července, včera vyšla dobrá data o zaměstnanosti v soukromém sektoru.
Výrobci elektrických zařízení v průzkumu uvádějí, že se dál zlepšuje trh s bydlením, což podporuje poptávku po jejich produktech. Potravináři vidí potřebu navyšovat kapacity v některých provozech. Stabilní podnikání konstatují výrobci dopravních prostředků, nábytku nebo různých průmyslových výrobků. Výrobci počítačů a elektroniky hodnotí podnikání jako slabší ve srovnání s předchozím rokem.