Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Otevřená a soudržná společnost .. si může kopat vlastní hrob

Otevřená a soudržná společnost .. si může kopat vlastní hrob

13.08.2013 15:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak ukazuje současný vývoj v Egyptě a Tunisku, vytvoření životaschopné demokracie je těžký úkol. Proč se to někde daří a demokracie tam vedou k prosperitě, zatímco jinde vše končí kolapsem? Jedním z často zmiňovaných důvodů je takzvaný „sociální kapitál“. Tedy hustá síť vztahů, v jejichž rámci probíhá interakce občanů na principu rovný s rovným. Už když Alexis de Tocqueville navštívil v roce 1830 Ameriku, hovořil o tom, že „jen zřídka se objeví nějaká činnost, při které by se Američané nespojili ... tato nejdemokratičtější země na světě ... dosáhla umění ve společném dosažení toho, co lidé potřebují“. Sociální kapitál je spojován s řadou pozitivních jevů, včetně větší důvěry, vyšší ochoty darovat krev, větší míry participace na volbách či lepšího fungování finančních trhů.

Vedle výše uvedeného se ale množí názory, které poukazují na černou stránku sociálního kapitálu. Například Ku Klux Klan, drogoví dealeři a mafie se spoléhají na sociální kohezi. Zajímavý je v tomto ohledu i meziválečný vývoj v Evropě. V mnoha zemích byly po roce 1918 nahrazeny autoritářské režimy novými demokraciemi. Velká část z nich ale nepřežila. Velmi rozvinuté byly sociální vazby rovněž ve Výmarském Německu, i zde ale demokracie padla.

To nemusí nutně znamenat, že sociální kapitál podkopává politický systém – je možné, že pád demokracie by bez něj byl ještě rychlejší. Vývoj byl ale takový, že nacisté se spoléhali na tisíce dobře organizovaných „buněk“, které stály za úspěchem ve volbách. Už v roce 1928 měla Národně socialistická německá dělnická strana 100 000 členů a byla jednou z největších stran v zemi. V té době ale získala ve volbách pouze 2,6 % hlasů. Podle historických dat je patrné, že ve městech s vyšším sociálním kapitálem vstupovalo do této strany mnohem více lidí. Nacistický „virus“ se tak rozšiřoval mnohem rychleji v oblastech, kde probíhala intenzivní interakce mezi lidmi.

Úspěch nacistů ve volbách a jejich vstup do vlády byl dán jejich schopností penetrovat každou část německé společnosti a stát se masovým hnutím, které mohlo svrhnout předchozí demokratický systém. Klíčovou roli přitom hrála hustá sociální síť. Společná setkání při zpěvu či diskusích o rozmnožování králíků neuchránila Němce před extrémistickou stranou. Naopak umožnila rychlejší šíření jejích myšlenek, rozšíření jejích řad a vykopala hrob otevřené společnosti.

Uvedené je výtahem z „Bowling for Adolf: How social capital helped to destroy Germany’s first democracy“, autory jsou Hans-Joachim Voth, Nico Voigtländer a Shanker Satyanath. 

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  •  
    14.08.2013 7:14

    Jejda, myslíte tím i havlovskou Občanskou společnost a Nepolitickou politiku? Havel byl filosof amatér a každou chvíli sedl na lep nějakému neofašistovi, neonacistovi nebo neomarxistovi, kteří své původní učení uměli zabalit do vzletných frází o vyšším dobru.
    Hans
    •  
      14.08.2013 8:18

      Havel byl korporativec, což sám často presentoval a je to docela dobře zmapované. To znamená, že měl blízko k nacizmu !! Je to divné, ale je to tak. Korporativci sami o sobě nebyli nikdy demokraté, protože tíhli k ovládnutí větších celků, o čemž VH často mudroval. Jeho sny o centrálním mozku lidstva mě uvedli vždy do totálního smíchu. A tento kašpar dodnes vévodí v českých médiích jako ten, který přinesl do země svobodu a demokracii. Fakt směšné, čemu všemu má veřejnost věřit:-))
      Jesse
  •  
    13.08.2013 23:47

    Vy si děláte legraci, že? Nacismus se v Německu ujal hlavně kvůli neschopnosti vlády bránit vlastní občany proti drastickým následkům reparacím po První světové válce. Za jeho vzestupem je zoufalství.
    Naith
    •  
      14.08.2013 7:12

      Reparace byl problém 20. let, ne 30.
      Hans
Aktuální komentáře
19.05.2025
22:00Wall Street se nakonec sníženým ratingem USA nenechala rozhodit  
17:10Velký celní obrat a lepšící se cyklický výhled
16:36Úvodní ztráty Wall Street se rychle zmenšují. Rating vypadá jako přechodný problém  
15:48Wilson: Poklesy po snížení ratingu využijeme k nákupu akcií
15:23Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326, XS2821774390
15:02Setkání s Patrií již zítra v Hradci Králové - s analytikem i makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
14:52Británie a EU uzavřely nové dohody o posílení spolupráce i obraně
14:13Agentura Moody's snížila úvěrový rating USA. Dluhopisové výnosy prudce rostou
12:36Eurostat: Inflace v EU v dubnu klesla na 2,4 procenta, v Česku na 1,7 procenta
12:26Týdenní výhled: Snížení ratingu USA doléhá na dluhopisy i akcie  
12:11Komise srazila výhled pro českou ekonomiku i celou EU. Tuzemsko má držet domácí poptávka
11:36Americké akcie zahajují týden v červených číslech  
9:38Aerolinkám Ryanair v uplynulém finančním roce klesl zisk o 16 procent
9:03Rozbřesk: Americký rating se otřásl, jak ukončit tři roky německého nerůstu a zlotý reaguje na vypjaté volby v Polsku
8:45USA odmítají nižší rating od Moody's, Čína zavádí cla na plasty a Turecko objevilo plyn. Evropské futures jsou v červeném  
5:49Morgan Stanley: Tři silné akcie, které budou růst i po výsledcích
18.05.2025
14:38Wood: Globální snižování celního zdanění je dobrá věc, Tesla k 2600 dolarům
9:00Víkendář: Proč to šlo v USA a ne ve Velké Británii
17.05.2025
15:45Invesco: Centrální banky postupují opatrně
9:00Víkendář: Pár výjimečných firem zvedá celou ekonomiku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data