Se shodnou investiční radou pro obchodování s měnami východoevropského regionu přišli analytici a . Jejich analytici radí nakupovat polský zlotý proti české koruně a opírají se přitom o oživování ekonomiky Polska a jeho větší schopnost vyrovnat se s odlivem části investic spojeným s aktuálně oslabeným rizikovým apetitem na finančních trzích (o syrském konfliktu se dočtete zde).
doporučuje nákup zlotého proti české měně a očekává jeho růst kurzu na 6,15 CZK/PLN z aktuální úrovně 6,035 koruny. „Znatelné zlepšení vnějších rovnováh nás vede k přesvědčení, že Polsko a zlotý jsou mnohem lépe schopny ustát zpomalení přílivu kapitálu, díky tomu, že nedluhové financování (jako granty EU a přímé zahraniční investice) v současnosti pokrývá celý schodek běžného účtu,“ argumentuje ve včerejším reportu . Analytici banky doporučují nastavit stop-loss příkaz pro úroveň kurzu 5,94 CZK/PLN.

Analytici včera zveřejnili doporučení k nákupu polské měny proti koruně s cílem 6,2 CZK/PLN. Zatímco podporu zlotému podle nich dodává oživování tamní ekonomiky, v případě ČR zdůraznili přetrvávající riziko intervence České národní banky na devizovém trhu. Zápis z posledního, srpnového jednání ČNB ukázal, že se několik členů bankovní rady postavilo za okamžité intervence proti koruně, několik je ale označilo za možný destabilizující prvek pro domácí ekonomiku. Bankovní rada poprvé hlasovala o zahájení devizových intervencí jako dalšího nástroje uvolňování měnových podmínek a rozhodla tuto možnost zatím nevyužít. ČNB 1. srpna jednomyslně ponechala hlavní úrokovou sazbu 2T repo na historickém minimu 0,05 procenta.
Podporou zlotému jsou v posledních dnech data z tamní ekonomiky, která jsou jakousi protiváhou kroku ratingové agentury Fitch, která před týdnem zhoršila výhled polského ratingu, který je již od roku 2007 na stupni „A-„, na „stabilní“ z „pozitivního“. Fitch ke zhoršení výhledu vedly úvahy vlády o zmírnění fiskální disciplíny a navýšení schodku letošního rozpočtu o 16 miliard zlotých, které schválil polský parlament.
Vývoj kurzu PLN k EUR - online

Dnešní údaje potvrdily růst hrubého domácího produktu Polska ve druhém čtvrtletí meziročně o 0,8 procenta, tedy jeho zrychlení z 0,5 procenta v prvním kvartále. Proti 1Q byla ekonomika silnější o 0,4 %. Hospodářské oživování největší ekonomiky východního bloku EU se opírá především o silný vývoz, který rostl o 5,1 procenta, nejrychleji od roku 2011. Podporou je průmysl, který v červenci rostl nejrychleji za rok a půl a vedl premiéra Donalda Tuska k verbálnímu potvrzení „pomalého a postupného“ zotavování. Zlotý dnes vůči euru posiluje na úroveň 4,26 PLN/EUR.
(Zdroj: Bloomberg, DB, RBS)