Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína má spadeno na obří měděný důl v Peru. Pokles cen zvyšuje apetit

Čína má spadeno na obří měděný důl v Peru. Pokles cen zvyšuje apetit

04.09.2013 16:31
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ani zpomalení hospodářského růstu, reorientace na model tažený spotřebou či pokles cen komodit neodrazuje čínské těžaře od akvizičních výprav za surovinami po celém glóbu. Hned tři státem vlastnění giganti se uchází o obří měděný důl v Peru, zatímco menší soukromí hráči se poohlíží po měděných aktivech v Austrálii.

Na peruánské ložisko Las Bambas, jehož vlastníkem je nedávno vzniklý nadnárodní komoditní slepenec Glencore Xstrata, má spadeno čínská trojice Chinalco, MMG a Jinagxi Copper. Podle zdrojů deníku Wall Street Journal by hodnota transakce mohla dosáhnout 5 mld. USD. V případě úspěchu by se jednalo o největší čínskou měděnou zahraniční akvizici. Zatím prý není jasné, jestli do obchodu půjdou všichni tři těžaři najednou, či jestli utvoří konkurenční konsorcia.

K nakupování je podle manažerů vhodná doba. „Sledujeme dobré příležitosti. Před dvěma lety byl trh přehřátý…teď je to podle mne mnohem lepší,“ tvrdí výkonný ředitel MMG Andrew Michelmore s tím, že největší pozornost bude věnovat již rozpracovaným či téměř dokončeným projektům. Spekulace o zájmu společnosti o důl Las Bambas, který by od roku 2015 měl produkovat úctyhodných 400 tisíc tun mědi ročně, odmítl komentovat.

MMG, která spadá pod čínskou státní China Minmetals Corp, se poohlíží po ložiscích mědi, zinku a niklu v Severní a Jižní Americe a Africe ve snaze zvýšit vlastní zásoby rud důležitých průmyslových kovů. Už teď má v portfoliu měděné a zinkové doly v Austrálii, Asii a Kanadě.

Čína je se 40% podílem na globální poptávce největším spotřebitelem mědi, loni dovezla 3,4 mil. tun načervenalého kovu. Stejně jako v ropném sektoru se i těžaři rud snaží stále víc expandovat v zahraničí, a zajistit tak ekonomice plynulý přísun nezbytných surovin. Podle konzultantské společnosti Dealogic čínské firmy letos na nákup zahraničních měděných ložisek vynaložily 1 mld. USD, čímž už teď překonaly loňskou bilanci 653 mil. USD.

Letošní 10% pokles cen mědi, z velké části tažený zpomalením čínského hospodářského růstu, zájem čínských těžařů o zahraniční aktiva jen oživil. Kov je pro rozvoj druhé největší ekonomiky světa nepostradatelnou ingrediencí. Díky dokonalé vodivosti elektřiny a tepla má široké využití v průmyslu a stavebnictví, které v Číně zažívají bouřlivý rozmach. Měď je významnou surovinou při výrobě kabelů, drátů a trubek, které protkávají infrastrukturu. Průměrné auto obsahuje zhruba 25 kilogramů mědi. Ta je také součástí veškeré elektroniky, od počítačů po telefony.

„Dlouhodobé faktory ovlivňující dynamiku poptávky a nabídky na trhu mědi zůstávají příznivé. Je to sázka na infrastrukturu (elektrické vedení, nemovitosti) i na spotřebu (elektronika, počítače),“ tvrdí Jason Johnson z komoditní divize banky Citigroup. Aktivita čínských těžařů mimo domácí pole působnosti podle něj bude nabírat na intenzitě.

Prodej Las Bambas si čínská vláda na Glencore vymohla výměnou za schvalovací razítko ke sloučení s Xstratou, které vytvoří jednoho z největších komoditních hráčů na světě. Podle dohody musí Peking schválit kupce peruánského dolu, ať už to bude kdokoli. Glencore v Číně nevlastní žádná aktiva v segmentu zpracování či těžby mědi. V zemi však čile obchoduje.

Zájem o měděné doly poprvé projevují i soukromí čínští těžaři. Skupina Shanxi Donghui Coal Coaking & Chemicals v srpnu podala nabídku na koupi australského těžaře Inova Resources za 143 mil. USD. O měsíc dříve China Molybdenum od společnosti Rio Tinto odkoupila 80% podíl v australském měděném a zlatém dole, za nějž zaplatila 820 USD.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2024
12:33EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
12:26J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2023
8:35Víkendář: Fiskální politika drží sazby nahoře, u akcií je tak lepší zaměřovat se na kvalitu
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y