Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Libyjský ropný sektor ochromen stávkami a chaosem. V zemi propukla válka gangů

Libyjský ropný sektor ochromen stávkami a chaosem. V zemi propukla válka gangů

09.09.2013 18:50
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Politická krize, stávková vlna a neutěšená bezpečnostní situace v Libyi ochromila nejdůležitější sektor ekonomiky. Země, která se v roce 2011 v krvavé občanské válce zbavila diktátora Muammara Kaddáfího, je smýkaná vírem kmenových rivalit, nespokojenosti s hospodářskými poměry a rozporů paramilitárních bojůvek. Podlé státní těžařské společnosti vývoz ropy téměř ustal, těžba se propadla na 10 % předválečné úrovně. Ztráty jdou do miliard dolarů.

Ještě v srpnu Libye vyvážela alespoň 300 tisíc barelů denně, nyní byl export klíčové suroviny kvůli stávkám v přístavních terminálech zcela přerušen. V hlavním městě Tripolisu v posledních dnech často neteče voda, výpadky elektřiny dosahují zhruba 4 hodin denně.

Začátkem minulého týdne se zastavily suchozemské vrty a celková produkce se propadla na 130 tisíc barelů denně. Po několika dnech se stav jen mírně zlepšil a produkce vzrostla na 150 tisíc barelů denně, což odpovídá desetině úrovně před občanskou válkou, kdy země vyvážela 1,2 mil. barelů za den. Během války těžba rapidně klesla, avšak už několik měsíců po Kaddáfího smrti se podařilo poničenou infrastrukturu opravit a těžbu rychle obnovit. V lednu činila produkce 1,4 mil. barelů za den.

Premiér Ali Zidan se s chaosem vypořádává těžce. K dispozici má nezkušený policejní sbor a neprofesionální armádu, které po osmiměsíční občanské válce zatím nebyly schopny plně převzít bezpečnost ve státě do svých rukou. Pokusy o sjednocení, obnovení základních služeb a zavedení vlády zákona zatím příliš úspěšné nejsou. Při nájezdu militantů loni v Benghází zahynul americký velvyslanec v zemi.

V pátek k Zidanově rezignaci kvůli „neschopnosti“ vyzval nejvyšší libyjský duchovní muftí al-Sádik al-Ghirjání. Premiér čelí ostré kritice i ze strany Muslimského bratrstva, které v parlamentu požaduje vyšetřování jeho činnosti, což by mohlo vést k vyslovení nedůvěry. Islamisté Zidana obviňuji z toho, že ze státní kasy platí tisíce polovojenských jednotek, které však k pořádku nijak nepřispívají a často podnikají akce na vlastní pěst. Bratrstvu se také nelíbila premiérova nedávná návštěva v Egyptě, kde byl před měsícem při vojenském převratu svržen legitimně zvolený prezident z tamní pobočky Muslimského bratrstva.

Ozbrojené bojůvky ovládly a uzavřely vrty a ropovody na západě země, které slouží převážně pro domácí spotřebu. Na východě protesty a stávky paralyzovaly exportní terminály. Krom vyvážení ropy je nemožné dovážet topný olej do elektráren. Pracovníci ropných zařízení a terminálů požadují vyšší mzdy a lepší zbraně proti kriminálním gangům, které ropu kradou a pak prodávají na černém trhu. Někdy se dokonce s nabídkami obrací na nadnárodní koncerny. Federalisté zase od Tripolisu chtějí větší samostatnost pro východní část země – Kyrenaiku. Podle centrální banky stávající stav ekonomiku po několika měsících zruinuje a stát nebude mít ani na vyplácení mezd.

Voda v Tripolisu neteče kvůli kmenu Megraha, který od elektřiny odpojil pumpy čerpající ji do města z jihu země. Kmen se tak mstí za únos své členky Anoud el-Senoussi, dcery šéfa Kaddáfího tajných služeb, který byl po občanské válce uvězněn.

Analytici podotýkají, že s podobnými, i když menšími problémy se potýká řada jiných zemí na Blízkém východě, které byly zasaženy revoluční vlnou Arabského jara či vnějšími ozbrojenými zásahy a občanskými válkami. Potíže s dalším navyšováním produkce má po velmi slibném startu například Irák. Všeobecně jsou na vině slabé státní instituce a nedostatek konsensu mezi vládnoucími elitami.

(Zdroje: AP, Al Monitor, Bloomberg)


Váš názor
  • viva Kádáfí
    10.09.2013 8:44

    Soudruhzi z EU a soudruhu Obamo, vůdce , který byl schopný udržet pořádek jste úspěšně pomohli zlikvidovat. bude třeba rychle najít nového Kádáfího , poslat mu na pomoc armádu , aby tu zvěř s kalašnikama na džípech vrátil zase do práce . Možná v Bruselu vymyslí alt . a prosadí přijetí Libie do pobočky EUrozóny-AFRO a poskytne jí podporu typu Řecko. Připadné odstraněni Asada bude mít stejný dopad. Za krátký čas bude hledán nový Asad. To je tak , když si politici myslí , že tyto země mohou mít demokratický režim amerického typu . Nejsem si jist , jestli by soudruh Obama dopustil , kdyby na území USA cizí mocnost podporovala vzbouřence proti režimu. Holt se stále více potvrzuje , že monarchie je mnohdy nutná.
    karel V
    • Re: viva Kádáfí
      10.09.2013 17:06

      S Karlem celkem souhlasím. V Lybii se žilo dobře až do tý doby, než si Francie usmyslila, že Kaddafího musí za to, že s ní nepodepsal nevýhodnou obchodní smlouvu svrhnout. Sadam Husajn měl v Iráku taky pořádek, i přes embargo vše dobře fungovalo, bylo tam bezpečno a lacino. Teď by USA zas chtěly vyrobit totální chaos v Sýrii, ovšem jak známo, nechaly by si za to zaplatit od Saudský Arábie a dalších států v zálivu, jež z nějakýho důvodu Asada nenávidí.
      Ricochet
Aktuální komentáře
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  
8:15UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu fúze sloučení do sbírky listin
8:10Skupina Colt CZ dokončila akvizici českého výrobce munice Sellier & Bellot
6:41Yardeni: Býčí trend by měl i přes korekci pokračovat, zisky míří k novým rekordům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data