Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velké fondy přečkávají propad emerging markets. Sází na postupný obrat

Velké fondy přečkávají propad emerging markets. Sází na postupný obrat

10.09.2013 20:22
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Drastické výprodeje, které od konce jara zasáhly téměř všechny významné rozvíjející se trhy krom Číny, neodradily některá známá jména finančního světa. Fondy Franklin Templeton či Pimco své pozice drží navzdory utrženým ztrátám a očekávají zotavení, i když má trvat delší dobu.

Templeton Developing Markets Trust, patřící pod obří skupinu Franklin Templeton Investments, letos odepisuje 8,6 %. Portfolio v hodnotě 2,1 mld. USD zasáhl úprk kapitálu z Indie, Indonésie, Brazílie a dalších zemí. Investorský guru Mark Mobius, jehož divize rozvíjejících se trhů pro Franklina spravuje aktiva za 50 mld. USD, přesto nevzal nohy na ramena, a naopak přikoupil vybrané akciové tituly v Rusku a Mexiku. Michael Gomez, který spravuje aktiva rozvíjejících se ekonomik v Pimcu, nakupuje cenné papíry v Brazílii. Divize správy aktiv americké banky Goldman Sachs dává přednost brazilskému realu a mexickému pesu.

Portfolioví manažeři zmíněných firem se shodnou na jednom: výprodeje na měnových, dluhopisových a akciových trzích emerging markets jsou přechodnou záležitostí, a v některých případech dokonce zbytečně dramatizovanou.

„Je to do velké míry psychologická věc, která pomine, jakmile lidé přijdou k rozumu,“ tvrdí Mobius s tím, že jeho strategií je využít jakéhokoli poklesu.

Akcie v zemích z kategorie emerging markets letos v průměru odepsaly 10,2 %, tamní dluhopisy denominované v dolarech jsou na tom zhruba stejně. Z 50 akciových a dluhopisových fondů orientovaných na skupinu rozvíjejících se trhů letos podle údajů společnosti Morningstar jen dva vykazují zisky. Odliv prostředků z dluhopisových fondů mening markets podle EPFR Global trvá již 15 týdnů za sebou.

Obrat trendu by přitom mohl být za dveřmi. Řada rozvíjejících se trhů v pátek pozitivně zareagovala na neuspokojivé zprávy z amerického pracovního trhu. Méně nových pracovních míst totiž znamená nižší pravděpodobnost, že americká centrální banka začne omezovat program stimulační nákupů státních a hypotéčních dluhopisů (QE), které několik let stlačovaly jejich výnosy a podněcovaly „investiční turistiku“ – hledání vyššího zhodnocení na exotických trzích a příliv prostředků do zemí jako Indie, Turecko, Filipíny či Rusko.

Obavy z brzkého ukončení QE minulý týden krátce vyhnaly výnos desetileté americké obligace nad 3 %, čímž se zvýšila atraktivita amerického dluhu. Řada investorů se však domnívá, že 3% hranice je v nejbližších měsících maximem možného a že výnos by mohl dokonce klesnout. Potenciál pro další velké přesuny kapitálu z rozvíjejících se do vyspělých ekonomik by tak mohl být vyčerpán.

Emerging markets mají v rukávu další trumfy. V porovnání s vyspělým světem rostou jejich ekonomiky rychleji a jejich dluhopisy nabízí zpravidla vyšší zhodnocení. Podle údajů Morningstar obligace rozvíjejících se trhů v posledních pěti letech vynášely 6,6 % ročně. Pomoci by mohla i přízeň velkých hráčů – podílových, penzijních a státních fondů, které podle správců portfolií drží pozice.

Podle Pimca nelze očekávat plošné zotavení, avšak jen málo trhů je na cestě k úplnému zhroucení. Fond, který celkem spravuje aktiva za 1,97 bilionu USD, v probíhajícím kvartálu nakoupil brazilskou měnu a dluhopisy v ní denominované; uzavřel ale pozice na indické rupii. Investoři prý stlačili brazilská aktiva příliš nízko. Real od začátku roku vůči dolaru oslabil o 12,5 %.

Brazílie je favoritem i pro Goldman Sachs Asset Management, která spravuje aktiva v hodnotě 849 mld. USD. Krom brazilské měny v GS nakoupili mexické peso. Stále však sází na pokles turecké liry a indonéské rupie.

Řada správců portfolií varuje, že návrat na předvýprodejové úrovně by mohl chvilku trvat. Podle Steffena Reicholda ze Stone Harbor Investment Partners se toho nedočkáme ani do konce roku.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data