Čtvrteční seance se na lokálním trhu nesla opět plně v režii akcií (514 CZK, 3,42%). Ačkoliv index PX zakončil skoro beze změny, o dramatické zvraty nouze nebyla. Zatímco dnes lámal několikatýdenní cenové rekordy, citelný propad předvedly akcie (623,1 CZK, -2,49%). Celkový objem obchodů byl opět nadprůměrný, když dosáhl 1,24 miliardy korun. Z fundamentálních zpráv dnes nejprve přišla horší čísla z průmyslu a eurozóny, aby odpoledne z druhé strany Atlantiku přišly naopak lepší údaje o vývoji počtu žádostí o podporu od nezaměstnaných Američanů.
Akcie dnes od rána plně kopírovaly vývoj okolních utilit, jako je (13,84 EUR, 2,90%) či (26,2 EUR, 4,83%). Titul nejdříve korigoval svůj včerejší růst, když se během dopolední části dostal k denním minimům u 486 korun za akcii. Negativně ráno zapůsobila zpráva o tom, že německá energetická dvojka možná ještě letos sníží vyplácenou dividendu.
Po prvotním poklesu se ale situace začala otáčet a následoval své německé konkurenty výše. Největší „nákupní panika“ nastala po proražení 500korunové mety, když se titul během závěrečných minut dostal až nad 520korunovou hladinou, kde se neobchodoval od 20. června letošního roku.
Nakonec ale došlo k rychlé realizaci zisků a titul končil u 514 Kč s tím, že závěrečná aukce končila ne plně uspokojenou nabídkovou stranou. I z technického pohledu by tyto úrovně 510 – 520 korun měly působit jako hranice resistence.
Vývoj akcií ČEZ od začátku roku

Titul na aktuální úrovni plně zohledňuje vývoj ceny elektřiny, která se dnes dostala až na 39,4 EUR za MWh i díky růstu cen emisních povolenek na úrovně nevídané od ledna. Energetikám také svědčí spready u futures mezi elektřinou a cenou uhlí, který činí produkci uhelných elektráren nejziskovější od konce minulého roku. Za celý den se na zobchodovalo 1,46 milionů kusů akcií, a titul tak opět obstaral více jak polovinu z celkové denní aktivity.
Menší korekcí nedávných zisků si prošla i těžařská společnost (28,7 CZK, -0,69%), která po ránu poklesla k 27 Kč, aby se v závěru opět vrátila na 29 Kč. Analytici Concorde krátce před závěrem obchodování snížili svou letošní cílovou cenu na 40 Kč z 46 Kč a ponechali doporučení „equal weight“.
Akcie utržily 2,5% ztrátu s denními minimy u 611,5 Kč (ve Vídni až -5 %), především po zprávě ratingové agentury S&P o růstu rizikovosti rakouských bank. V opačném směru šla (4300 CZK, 1,18%), která se dostala na nová letošní maxima u 4330 Kč při závěrečné aukci na rovných 4300 Kč. Standard & Poor’s revidovala na „negativní“ vývoj rizika v rakouském bankovním sektoru. Rakouské banky budou dle ní v prostředí nízkých sazeb a marží kvůli výsledku zvyšovat rizikovost poskytovaných úvěrů. Rakouská centrální banka znovu uvedla, že rakouské banky kapitálové zaostávají za konkurenty v západní Evropě. Analytici KBW pak k uvedli, že s dalším maďarským plánem pomoci dlužníkům hypoték a půjček v CHF nepočítal roční výhled provozního výsledku do -5 % meziročně a jeho naplnění vnímají jako ohrožené kvůli chystanému programu, prohloubení ztrát v Maďarsku a očekávanému poklesu úvěrování v Rumunsku.
Další ztráty utržila (307,5 CZK, -1,28%), která se obchodovala u 308 korun. O necelé procento propadl i (1 0890 CZK, -0,82%) ČR.
Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy
ze dne 12.09.2013