Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní dluh v pololetí stoupl na 1,68 bilionu Kč, na každého Čecha připadá 160 tisíc

Státní dluh v pololetí stoupl na 1,68 bilionu Kč, na každého Čecha připadá 160 tisíc

13.09.2013 9:22, aktualizováno: 13.9. 10:45
Autor: ČTK

Aktualizováno

Státní dluh České republiky se od počátku roku ke konci června zvýšil o 10,5 miliardy korun na 1,678 bilionu . Údaje z počátku července dnes na základě metodiky MMF potvrdilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 160.000 korun


 V samotném druhém čtvrtletí dluh ovšem klesl o 37,5 miliardy korun. Mezi hlavními příčinami poklesu hrubého státního dluhu ve druhém čtvrtletí byla splátka 40. emise státních dluhopisů v celkové jmenovité hodnotě 62,9 miliardy . Pokles byl podle dřívějšího vyjádření MF přirozenou reakcí na zvýšení finanční hotovosti, kterou má stát k dispozici. 

Vnitřní zadlužení státu se za pololetí zvýšilo o 8,5 miliardy na 1,296 bilionu korun. Zahraniční dluh státu vzrostl o dvě miliardy na 382,3 miliardy korun

Podle odhadů MF v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu na letošní rok počítá MF s nárůstem dluhu na konci roku na 1,769 bilionu korun, ke konci roku 2014 na 1,859 bilionu a ke konci 2015 na 1,938 bilionu korun.

Rok Státní dluh (v mld. Kč)
1993 158,8
1994 157,3
1995 154,4
1996 155,2
1997 173,1
1998 194,7
1999 228,4
2000 289,3
2001 345,0
2002 395,9
2003 493,2
2004 592,9
2005 691,2
2006 802,5
2007 892,3
2008 999,5
2009 1178,2
2010 1344,1
2011 1499,4
2012 1667,6
1. pololetí 2013 1678,1

 


Čtěte více:

Státní dluh se za druhé čtvrtletí přechodně snížil
10.07.2013 15:45
Druhé letošní čtvrtletí přineslo snížení státního dluhu na 1,678 bilio...

Váš názor
  • sgt.Mike
    13.09.2013 15:14

    dej si to do grafu a přestaň blábolit o skokovém nárůstu v r 2008. Pokud nedojde k zázraku bude to na konci r. 2013 1850 mld a na konci roku již 2,050 mld. Dal bych toleranci -20mld/rok, ale i tak je to hrůza
    lime
  • A TO
    13.09.2013 12:33

    ještě nevite že bude dotovat nwr,evraz a steel.ha haha.To jsou komedianti
    pb
  • tot otázka
    13.09.2013 12:01

    když jen úroky z předchozích dluhů dělají z nárůstu nějakých 150-200 mld a podle mne stejnou částku dělají nárůsty mandat. výdajů, které byly uzákoněny (což neznamená, že je nemohli hošani změnit )
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: tot otázka
      13.09.2013 12:24

      Jenom dluhová služba přijde stát na 80 mld / rok
      Jesse
    • Re: tot otázka
      13.09.2013 12:17

      Mand.výdaje razantně seškrtány, růst platů zastaven, důchody nevalorizovány, u hasičů policistů atd. sníženy o 10%, invalidé se zázračně uzdravují, 21 dní neplacené nemocenské, 3 dny karence... DPH je trojnásobná. Oni hošani dělali...pro sebe!
      sgt.Mike
      • nevěřte tomu co se kváká
        13.09.2013 12:30

        v televizi Min. práce a soc. věcí vydalo v roce 2011 484 mld v roce 2012 496 mld, kde je nějaké škrtání mand. výdajů ?
        Mike -Green D. is killing Europe
      •  
        13.09.2013 12:27

        no zrovna tu nemocenskou bych nezmiňoval, pře upravou jsme měli 4 x vyšší krátkodobou nemocnost než byl průměr evropy a ted už jsme na průměru nebo se nám zázračně zlepšila během měsíce živ.úroveň :o)
        Mike -Green D. is killing Europe
  • 2006 a 2013
    13.09.2013 10:22

    Podívejte se na dluh v roce 2006 a dnes. A kdopak že nás to zadlužil?
    sgt.Mike
    • Re: 2006 a 2013
      13.09.2013 11:31

      Po roce 2008 se skokově zadlužila nejedna země bez ohledu na to, kdo vládl. Nedělám si iluze, že by při vládě kohokoliv jiného vypadalo zadlužování jinak. Mě vždycky spíš vyděsí, že dluh roste v jednom kuse a každý jen řeší o kolik. Nejsem makroekonom, ale dít se mi tohle ve firmě, tak to zabalím.
      DFS
      •  
        13.09.2013 11:46

        A která země se po roce 2008 skokově zadlužila z EU kromě ČR? :-)
        sgt.Mike
        •  
          13.09.2013 11:52

          všechny
          Jesse
          •  
            13.09.2013 11:57

            Tak třeba Švédsko ne... A skokově (na dvojnásobek, jako ČR) jen pár vyjmenovaných....
            sgt.Mike
            •  
              13.09.2013 12:08

              Během následujících 17 let by v Evropě mohlo přibýt 25 milionů chudých lidí, zejména vinou úsporných opatření předlužených států, tvrdí přední britská humanitární organizace Oxfam.
              Jesse
            •  
              13.09.2013 12:04

              Tak švédové se zadlužují nejraději u vlastních občanů mnoha jinými formami (daně atd...)... to je jiná :-)
              Jesse
              •  
                13.09.2013 12:13

                To pořád nic nemění na tom, že se se ČR zadlužila na dvojnásobek přes všechna "úsporná" opatření. Zjevně tempo rozkrádání převyšovalo tempo výběru peněz. A navíc akcelerovalo :-D
                sgt.Mike
                •  
                  13.09.2013 12:16

                  to s tebou ovšem souhlasím. Dluh není špatný, když je třeba, ale u nás sloužil k hrabábí do soukromýh kapes, nikoliv do veřejných financí...
                  Jesse
                  • z rozpočtu se hlavně uplácí voliči :o)
                    13.09.2013 12:22

                    http://monitor.statnipokladna.cz/2012/statni-rozpocet/
                    Mike -Green D. is killing Europe
                  •  
                    13.09.2013 12:19

                    Přesně tak. Někdy si říkám - ti Řekové si ho aspoň prožrali... Tady ať jsou úsporná opatření jakákoliv, žádný vliv to nemá. O co víc se ušetří, o to víc se rozkrade....
                    sgt.Mike
        •  
          13.09.2013 11:51

          Ještě přidávám odkaz na tabulku, aby odpověď nebyla na základě dojmů z novin, nebo projevů "Kaldy", ale na základě reálných čísel: http://www.csas.cz/banka/nav/o-nas/vyvoj-statnich-dluhu-v-eu-d00014488 (zadlužení zdvojnásobila jen Litva, Lotyško, Rumunsko, Česká republika a GB - to není většina)
          sgt.Mike
          •  
            13.09.2013 11:54

            Pardon, ještě Estonsko. Samé pokrokové státy :-D
            sgt.Mike
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data