Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Totální selhání

Totální selhání

23.09.2013 21:32

Naše obavy z vysoké inflace, předlužení a podobných „prokletí“ v sobě mají implicitní obavu z toho, že nakonec kvůli nim přijde krize. Ta zničí (materiální) bohatství a (možná hlavně) nebude práce. Podobnou hrozbu nedostatku práce sebou pak paradoxně mohou nést i některé pozitivní šoky, například ve formě technologického pokroku. Pokud bychom tak měli vybrat jedno měřítko celkového ekonomického úspěchu, vážným kandidátem by měla být nezaměstnanost.

Graf ukazuje dlouhodobější i aktuální vývoj nezaměstnanosti mladých ve vybraných zemích. Japonsko a Německo jsou mezi premianty - chlubí se svými 10 %. Nedovedu říci, co je v tomto segmentu přirozenou mírou nezaměstnanosti, i odhady „běžné“ NAIRU se dosti liší mezi jednotlivými zeměmi. Např. OECD v roce 1999 odhadovala 4 % pro Japonsko, 5,2 % pro USA, či 4,9 % pro Rakousko a dokonce 2,4 % pro Švýcarsko. Ale také 10,4 % pro Itálii, 15,1 % pro Španělsko, či 9,5 % pro Řecko. Dovolím si ale říci, že minimálně u zbytku představených zemí je současná nezaměstnanost mladých vysoko nad nějakou přirozenou úrovní v tomto segmentu:

s1
 
Obludná je situace mladých v zemích, jako jsou Španělsko, Itálie, či Francie. Ale ani v UK a v USA není situace nijak růžová. Natixis se jí snaží vysvětlit pohledem na několik faktorů. Dospívá k závěru, že tuto i celkovou nezaměstnanost zvedá nekvalitní systém vzdělávání a vysoká míra ochrany pracovních míst. Samotnou nezaměstnanost mladých pak zvyšuje jejich nedostatečná kvalifikace a nastavení minimálních mezd. Z těchto závěrů se mi ale vytrácí jeden detail – z grafu je patrný růst po krizi, který jen u Německa, Japonska a USA po čase přešel v mírný pokles. Asi těžko tvrdit, že v tak krátkém období došlo k tak prudkému zhoršení zmíněných veskrze strukturálních faktorů. Je jasné, že svou daň si na mladých vybral i cyklus. A v případě zemí jako Španělsko či Itálie dosti krutým způsobem. I když jsme opět u toho, jak těžké je oddělit cyklické a strukturální faktory – viz „Můžeš umět, můžeš znát a přesto být „strukturálně“ nezaměstnaný“.

Uvedený obrázek a čísla podtrhují současnou absurdní situaci v Evropě ještě více, než pohledy na celkovou nezaměstnanost. Současná politika je nejednou vydávána za utahování opasků, ale s tím podle mého nemá moc co dělat. Skutečné utažení opasků bych vnímal jako „více práce, více úspor, placení dluhů“. To, co vidíme v praxi, je ale „méně práce, méně úspor, růst dluhů“. Jinak řečeno, dluhy se správně splácí tak, že více pracujeme a méně spotřebováváme. Ne tak, že pracujeme méně (roste nezaměstnanost), naše úspory klesají a to samé se děje s naší schopností splácet dluh. Jaký je konkrétní obrázek? Například ve Španělsku nemá asi šest z deseti mladých práci. Jeho celkové vnější zadlužení – to, co Španělé (vláda a soukromý sektor) dluží světu, ale dosahuje 167 % HDP. V Itálii nepracují čtyři z deseti mladých. Poměr jejího vnějšího dluhu k HDP dosahuje asi 108 %. Pro srovnání: v USA je to 106 %, u nás asi 45 %.

Kdo chce, aby mu dluhy byly spláceny, musí dlužníkovi dát práci, nebo mu jí alespoň nebrat.

Pokud mi někdo dluží a já mu přesto práci nedám, může to mít dva důvody. Buď nedělá nic, co je mi k užitku. Nebo to dělá, ale já vlastně dluhy splatit nechci. Chci totiž dál spořit – pracovat a vydělávat více než spotřebuji. Výše uvedené poukazuje na naše naprosté selhání ve schopnosti využívat zdroje a dokonce si nechat splácet dluhy. Kde je prapříčina? Když je něco v útlumu, to druhé by mělo být pro zachování rovnováhy aktivováno. Pokud je v útlumu soukromý sektor, musí být aktivován ten vládní – monetární a fiskální politika. Ta první všechno neutáhne. Ta druhá je ale paralyzována tím, že nejsme schopni v dobrých časech spořit (dosahovat přebytků).

Zajímavý je v této souvislosti pohled na následující obrázek. Ukazuje hodnotu vládních aktiv očištěnou o její závazky, vše dělené populací. Všimněme si, že mezi zeměmi, které jsou v pozitivních číslech, je jen jedna vyspělá západní ekonomika. Tou je ropou atypické Norsko. „Standardně“ fungující západní ekonomika bez výrazných nerostných zdrojů je v záporu. Naším selháním není to, že nyní nestimulujeme až se z nás kouří. „Totálním selháním“ je to, že jsme si to efektivně znemožnili v předchozích letech a desetiletích. Tím, že si dlouhodobě necháme od státu poskytovat služby a výdaje, které nehradíme hned (daněmi), ale slibujeme si, že je zaplatíme později (sami sobě vyššími daněmi v budoucnu).

s2

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.