Recese sice skončila, inflace ovšem stále ztrácí na síle. V září se spotřebitelské ceny snížily o 0,4 procenta, meziroční inflace klesla ze 1,3 na 1,0 procento. Jádrová inflace je již 51 měsíců záporná. Na začátku příštího roku by mohla inflace klesnout až k nule. Obavy z deflace zvyšují pravděpodobnost intervence na devizovém trhu ze strany ČNB.
K poklesu indexu spotřebitelských cen minulý měsíc přispělo zejména posezonní snížení cen rekreace. Ceny dovolených v cestovních kancelářích meziměsíčně klesly o 13,4 procenta. Dalším sezónním faktorem je snížení cen ovoce, zeleniny a brambor, které přispělo ke zlevnění cen potravin o 0,8 procenta. Naopak ceny oblečení a obuvi po skončení letního výprodeje poskočily nahoru o 3,0 procenta. Jako obvykle na začátku nového školního roku měnily ceníky svých služeb (samozřejmě směrem vzhůru) mateřské školy, družiny, školní jídelny, jazykové školy, internáty, koleje a menzy.
Vývoj inflace nejspíše přidělá vrásky na čele bankovní rady ČNB. Současná hodnota celkové i měnově-politické inflace je výrazně níže, než předpokládala prognóza ČNB. Na začátku příštího roku inflace navíc skokově klesne, neboť se nebude opakovat daňový inflační impuls (změna DPH) a přiblíží se nule. Za určitých okolností by mohla česká ekonomika sklouznout i do deflace. Optikou jádrové inflace se ovšem v deflaci pohybujeme již více než čtyři roky. Před centrální bankou stojí složité dilema. Na jedné straně přibývá známek oživení ekonomiky, příkladem jsou poslední data o výrobě a zakázkách v průmyslu. Na straně druhé stoupá riziko deflace. Po dnešních inflačních datech se pravděpodobnost intervence ČNB na devizovém trhu však nejspíše zvýšila.
Vývoj domácích spotřebitelských cen:
