Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Uškodil více soukromý či veřejný sektor?

Uškodil více soukromý či veřejný sektor?

22.10.2013 21:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle některých ekonomů jsou základem krize v eurozóně veřejné finance. Zdrojem problémů jsou vlády a jejich vrozená neschopnost nežít nad poměry. Řešením by pak měla být lepší fiskální pravidla, která by měla zabránit i další krizi. Jiní ale tvrdí, že hlavní obavy by mělo vzbuzovat zadlužení soukromého sektoru. Podle tohoto pohledu je krize v Evropě odrazem úvěrového boomu a bubliny na trzích s nemovitostmi. Po jejich prasknutí byly vlády donuceny absorbovat ztráty, které vznikly bankám. K nim se přidaly cyklické deficity a růst vládního dluhu tak představuje pouhý důsledek prvotní příčiny ve formě soukromého dluhu.

Popsaná diskuse se ale jen málokdy obrací k pohledu do historie. V naší studii jsme se tak zaměřili na vývoj v 17 vyspělých ekonomikách od roku 1870. Jde o první systematickou analýzu dynamiky chování soukromého a veřejného dluhu během novodobých ekonomických cyklů. Graf ukazuje vývoj veřejného a soukromého dluhu a je z něj patrné zejména následující: Veřejný dluh rostl od konce 70. let až do poloviny let 90., pak ale až do krize 2008 klesal. Dluh soukromého sektoru si pak relativně k HDP držel poměrně stabilní vztah až do 70. let. Pak ovšem došlo k nevídanému růstu.

sektory

Poučení je jednoznačné: Jestliže hledáme příčiny krize, měli bychom se v první řadě zaměřit na dluh soukromého sektoru, ne sektoru veřejného. Pohled na jednotlivé země pak tento názor potvrzuje. V minulosti byl totiž hlavní hrozbou pro finanční stabilitu dluh soukromého sektoru. S výjimkou Řecka to potvrzuje i vývoj roku 2008, protože většina vyspělých zemí v té době neměla přímé problémy s dluhem. Chaos ve veřejných financích vyvolal až zdevastovaný finanční systém. Po krizi se pak ukázalo, že vysoký dluh soukromého sektoru může brzdit oživení. Domácnosti se totiž snaží snížit svůj dluh, firmy posílit své rozvahy a tento proces oddlužení brzdí poptávku. Podobně ale někteří varují před tím, že ekonomiku může brzdit vysoký veřejný dluh. Co znamená větší hrozbu?

Podle naší studie může vysoký vládní dluh představovat brzdu oživení, a to zejména v situaci, kdy je doprovázen vysokým zadlužením soukromého sektoru. Velmi problematický se v takové situaci stává veřejný dluh převyšující 100 % HDP. Produkt pak po krizi zůstává utlumen po mnoho let a v modelovém případě ještě ani pět let po krizi nedosahuje předkrizového vrcholu. Vysoký veřejný dluh je tak nebezpečný a z preventivních důvodů by měl být držen nízko. Vysoký dluh totiž snižuje schopnost vlády reagovat na oddlužení soukromého sektoru a vláda nemusí být schopna plnit ani svou schopnost věřitele poslední instance.

Uvedené je výtahem z „Sovereigns versus banks: Crises, causes and consequences“. Autory jsou Oscar Jorda, Moritz Schularick, Alan Taylor.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2024
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta
9:26Banka BBVA nabídla více než 12 miliard eur akcionářům konkurenční Sabadell
9:11Rozbřesk: Švédsko poslalo sazby včera dolů, Velká Británie a Polsko je dnes podrží. Koruna zatvrzele u 25,00 k euru
9:00UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: KID Sdělení klíčových informací
8:59Start trhů bude nevýrazný, Philip Morris ČR bez nároku na dividendu, BlackRock posílil v Monetě, známe výsledky ARM či AIRBNB  
6:33Invesco: Index Nasdaq aneb jak inovace poznamenávají váš šálek kávy
08.05.2024
22:00Akcie na Wall Street nenašly jasný směr; Uber po výsledcích -5 %  
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Enel SpA (03/24 Q1)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Plug Power Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Prysmian SpA (03/24 Q1, Bef-mkt)
US Foods Holding Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
Warner Bros Discovery Inc (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Telefonica SA (03/24 Q1)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.