Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Caterpillar (-6 %) ve 3Q zklamal a zhoršil celoroční výhled

Caterpillar (-6 %) ve 3Q zklamal a zhoršil celoroční výhled

23.10.2013 13:47, aktualizováno: 23.10. 16:57

Aktualizováno

Průmyslový gigant Caterpillar, považovaný za barometr globální ekonomiky, přinesl kvartální výsledky, které viditelně zaostaly na odhady na úrovni zisku i tržeb. Společnost navíc u obou ukazatelů zhoršila celoroční výhled. Akcie Caterpillaru v premarketu reagovaly propadem o bezmála 5 %, po otevření Wall Street ztrátu prohlubují na téměř 6 %.

Největší světový výrobce stavebních a těžebních strojů dosáhl ve třetím čtvrtletí letošního roku zisku 1,45 dolaru na akcii a zaostal tak za konsensem Bloomberg 1,67 USD. Zisk výrazně propadl z 2,54 USD na akcii ve stejném období před rokem. Na očekávání nedosáhla společnost ani tržbami, které se snížily na 13,42 miliardy dolarů z 16,4 mld. USD před rokem, proti konsensu 14,47 mld. USD.

K horším výsledkům firma připojila i horší výhled. Nově očekává celoroční zisk na akcii zhruba na úrovni 5,5 USD proti předchozímu odhadu 6,5 USD, zatímco očekávanou úroveň celoročních tržeb srazila na 55 mld. USD z rozmezí 56 – 58 mld. USD. Analytici v anketě Bloomberg očekávají v průměru EPS 6,19 USD a tržby 56,80 mld. USD. Za horším výhledem stojí především padající poptávka komoditách, potažmo kovech, která vede ke snižování kapitálových výdajů a tedy nižším objednávkám od těžařských společností. Firma čeká pokles tržeb a zisku poprvé od roku 2009.

Společnost včera oznámila, že již desátý měsíc v pořadí klesl globální prodej strojů (kumulovaný za 3měsíční období), přičemž pokles vedl asijsko-pacifický region. Objednávky těžařských strojů "jsou nadále velmi slabé", oznámila firma. V příštím roce Caterpillar čeká zhruba stagnaci tržeb, na nichž se každý zhruba ze třetiny podílejí těžařský segment, výroba energetických systémů a stavební stroje. Výše tržeb v roce 2014 by tak měla spadat do rozmezí 52,3 - 57,8 mld. USD (konsensus Bloomberg je 59,12 mld. USD). Tempo růstu globální ekonomiky v roce 2014 by podle prognózy společnosti mělo vzrůst na zhruba 3 % z 2,1 % v roce letošním.

V poslední čtvrtletí letošního roku firma čeká nižší zisk na akcii a mírně vyšší tržby v mezikvartálním srovnání. V loňském roce Caterpillar utržil celkem 65,9 miliardy dolarů a zisk na akcii dosáhl 8,48 USD.

Caterpillar už začal uzavírat některé továrny a pracovní sílu snížil celkem o zhruba 13.000 lidí. Na konci třetího kvartálu měl po celém světě více než 121.000 stálých zaměstnanců. Společnost od července během tří měsíců zrušila 3000 pracovních míst a nevyloučila další snižování.

(Zdroj: Caterpillar, Bloomberg)


Čtěte více:

Caterpillar (+3 %) hlásí oživení na americkém trhu, celoroční výhled poblíž očekávání trhu
28.01.2013 14:38
Světová jednička ve výrobě stavebních a těžařských strojů, americká sp...
Caterpillar srazil výhled pro zisk i tržby. Akcie ale podpořil zpětný odkup
22.04.2013 14:26
Průmyslový gigant Caterpillar, který svým výsledkem podobně jako GE sl...
Globální barometr Caterpillar ukazuje mráz: Slabý výhled pro ekonomiku i komodity, zisk i tržby
24.07.2013 14:25
Studenou sprchu pro vývoj hospodaření firmy i globální ekonomiky přine...

Váš názor
  • CAT -6%
    23.10.2013 18:19

    taková firma, no to nemůžu nekoupit.
    asjav
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data