Aktualizováno Index nákupních manažerů sestavovaný ISM se v říjnu dokázal dál zvýšit. Dosáhl 56,4 bodu po zářijových 56,2. Konsensus byl nastaven formálně na 55 bodů. Po včerejšku, kdy vyšel hodně vysoko chicagský PMI, se očekávání reálně posunula vzhůru, i tak ale dnešní zpráva ISM vyznívá pozitivně.
Vysoko se udržely dílčí indexy nových objednávek i produkce, v obou případech jde o hodnoty těsně nad 60 ukazující na pokračování slušného tempa expanze. Na růstu hlavního indexu se ale více podepsalo zvýšení indexu zásob a rychlosti dodávek.
Z dalších dílčích indexů sledujeme zajímavý nárůst u exportů a to na 57 z 52 bodů. Po pěti měsících poklesu pak začal znovu růst objem nevyřízených zakázek, což spolu s přílivem těch nových naznačuje další zrychlení výroby.
Mírné zhoršení naproti tomu vidíme u zaměstnanosti - tento index se snížil na 53,2 z 55,4 bodu. Stále naznačuje, že průmysl nabírá nové zaměstnance, ale pomaleji než v předchozím měsíci. To však není v rámci celé ekonomiky rozhodující. V září podle dat BLS činil nárůst zaměstnanosti v průmyslu 26 tisíc, zatímco celkově se zaměstnanost zvedla o 148 tisíc.
Z některých odvětví přichází velice optimistické hodnocení situace. Textilní firmy hovoří o boomu nových zakázek, výrobci počítačů a elektroniky mluví o prudkém růstu trhu, díky kterému mají velmi napilno. Producenti surových kovů uvádějí, že trh s bydlením je velmi odolný a nedošlo k takovému sezónnímu útlumu jako obvykle. Výrobci nábytku mluví o zlepšování v každém v posledních devíti měsících. Naproti tomu třeba strojírenství uvádí opatrnost zákazníků a stagnaci až mírný pokles aktivity.
Co se týče uzavírky vlády, pouze výrobci kovových produktů hovoří o dopadu v podobě zvýšených obav na trhu. Firmy v dalších odvětvích tento faktor nezmiňují nebo uvádějí nulový vliv. Pro výrobce dopravních prostředků jsou negativní celkové úspory na armádních výdajích, nouzový režim rozpočtu v první polovině října ale na ně údajně vliv neměl.
Zpráva ISM zvyšuje optimismus o vývoji amerického průmyslu, který může stavět na sílící poptávce včetně té zahraniční. Podporuje také postoj Fedu, který si po posledním jednání nechal otevřenou možnost snížení měnového stimulu i na nejbližších jednáních. V tomto smyslu jsou nová čísla další podporou pro dolar. Na druhou stranu, rozhodnutí o měnové politice bude více záležet na kondici trhu práce, odkud zatím nedostáváme příliš dobré zprávy a říjnová data ovlivněná uzavírkou vlády dojem pravděpodobně nevylepší.
