Aktualizováno Index nákupních manažerů se v říjnu v eurozóně mírně zlepšil, když dosáhl 51,3 bodu po 51,1 v září. Finální údaj pouze potvrdil předběžné číslo. Beze změny však nezůstaly indexy za jednotlivé země. Revizí byl vylepšen německý PMI, proti němu ale stojí zhoršení čísla ve Francii. Nižší hodnoty indexu než v minulém měsíci pak vedle Francie vykázala také Itálie.
V eurozóně podle průzkumu Markitu dál rostly nové objednávky i průmyslová výroba. Vyhlídky pro produkci zlepšuje pokles zásob hotových výrobků a zvýšení objemu rozdělaných zakázek. Negativní je nadále vývoj zaměstnanosti, která klesá už téměř dva roky.
Říjnové zlepšení indexu táhlo Německo. Tam byl PMI revizí vylepšen na 51,7 z 51,5 bodu. Zvýšil se tak ze zářijových 51,1 bodu. Oproti září se znovu zvedl dílčí index produkce a to zásluhou výroby investičního zboží a meziproduktů, zatímco u spotřebního zboží došlo k poklesu. Nové objednávky v říjnu dál stoupaly s přispěním exportních objednávek. K nejvýraznějšímu zlepšení došlo u objednávek investičního zboží. Na druhou stranu i v německém průmyslu se podle průzkumu za říjen dál snižovala zaměstnanost.
Ve Francii se průmyslový PMI zhoršil v říjnu na 49,1 ze zářijových 49,8 bodu. Dnešní revize je směrem dolů z původně uváděných 49,4 bodu. Za zhoršením stojí nové objednávky, které se vrátily k poklesu i přes dál rostoucí exportní objednávky. Další dílčí indexy pak ukazují na pokračující pokles produkce, nevyřízených zakázek i zaměstnanosti.
Kromě Francie došlo v říjnu ke zhoršení také u Itálie, zde však index zůstává těsně nad padesátkou, když se snížil na 50,7 z 50,9 bodu. Zhoršení registruje i Nizozemsko, kde ovšem PMI zůstává vysoko, na 54,4 bodu. Zlepšení naopak hlásí Rakousko, Irsko a nepatrně se PMI zvedl také ve Španělsku, kde činí 50,9 bodu.
Průzkum mezi nákupními manažery v eurozóně za říjen vyznívá, co se hlavního čísla týče, zhruba podle původního odhadu. Dobrou zprávou je pokračující zlepšování v Německu, jehož průmyslová výroba by tak po stabilizaci mohla začít vykazovat stabilnější růst i podle tvrdých dat. Ve velkých zemích periferie, tedy Itálii a Španělsku, se indexy dostaly těsně nad neutrální padesátku, kde ovšem prozatím zůstávají a naznačují tak pouze stagnaci až nepatrný růst aktivity v průmyslu. Zklamáním je vývoj ve Francii, jejíž průmysl i přes lepšící se vnější poptávku stále klesá. Naděje na širší základ oživení v eurozóně, které vyvolal především srpnový report, znovu klesají a Německo s některými menšími zeměmi (Nizozemsko, Irsko) o něco víc vyčnívá.
