Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Dluhopisové trhy dnes ovládne zasedání ČNB a ECB, výsledek amerického HDP

    Dluhopisové trhy dnes ovládne zasedání ČNB a ECB, výsledek amerického HDP

    07.11.2013 11:15
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Čekají nás poměrně důležitá zasedání ECB a ČNB plus předběžný výsledek amerického HDP za třetí čtvrtletí tohoto roku. Odhady trhu pro růst americké ekonomiky jsou vcelku nízké, když se předpokládá, že ekonomika zpomalila na úroveň dvouprocentního růstu (růst ve druhém čtvrtletí činil 2,5 %). Co se týká ECB, tlak na ni vzrostl poté, co se ukázalo, že meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 0,7 %. V reakci na to dokonce dvě velké banky začaly spekulovat, že by ECB již na tomto zasedání mohla snížit svoji repo sazbu na nové historické minimum (0,25 %).

    ČNB bude řešit podobné dilema jako ECB, ovšem s tím, že úroková sazba už je na (technické) nule a tak se bude v bankovní radě hlasovat o tom, zda-li dále neuvolnit měnové podmínky skrze intervence proti koruně. Ačkoliv ČNB nyní ještě zřetelněji podstřeluje svůj inflační cíl, tak konjunkturální data zveřejněná od poslední makroprognózy dopadla vesměs lépe než ČNB i trhy očekávaly (viz např. výsledek HDP či PMI). Z tohoto důvodu se domníváme, že aktivace politiky devizových intervencí opět těsně neprojde. Konec konců ČNB může být spokojena i se současnou úrovní kurzu koruny, který se jí podařilo ukotvit na relativně slabých úrovních a v blízkosti toho, co říká její makro prognóza.

    Růst dolarových úrokových sazeb se včera zastavil, když výnosy amerických vládních dluhopisů včera dokonce poklesly v reakci na holubičí výroky přicházející z Fedu (zejména Williamse).

    Uvidíme, nakolik se podaří růst dolarových úrokových sazeb udržet pod pokličkou i dnes, kdy je na pořadu výsledek amerického HDP za 3Q. Příznivý výsledek HDP by pak před zítřejšími statistikami z trhu práce mohl obnovit strach z toho, že Fed přistoupí k redukci měnové expanze již v prosinci.

    V eurozóně může být nicméně situace trochu jiná, neboť na pořadu je zasedání ECB. Holubičí vyznění tiskovky prezidenta Draghiho by nemělo dovolit eurovým sazbám plně následovat eventuální růst těch amerických.

    (ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

    Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data