Aktualizováno Běžný účet platební bilance v září skončil v deficitu, který ale byl výrazně menší než o měsíc předtím. Dosáhl 2,9 miliardy korun, zatímco v srpnu to bylo 14,2 mld. Kč. Odchylka od tržního konsensu nastaveného na -5,8 mld. Kč byla znovu celkem malá. O zlepšení bilance mezi srpnem a zářím se zasloužil obchod se zbožím. Obchodní bilance ve zde používané metodice dosáhla přebytku 19,7 mld. Kč po 6,1miliardovém přebytku v srpnu. Vyšší saldo vyplynulo už z dat ČSÚ o obchodní bilanci minulý týden.
Naproti tomu lehké zhoršení registruje obchod se službami - zde se přebytek snížil na 2,8 z 5 miliard. Zbylé položky se oproti srpnu prakticky nezměnily. Bilance běžných převodů skončila v minusu o 1,6 mld. Kč, ovšem při přílivu 19 miliard z rozpočtu EU. Bilance výnosů vykázala deficit 23,9 mld. Kč, zahrnujíc odliv dividend do zahraničí za 20,4 miliardy. Obě čísla jsou téměř stejná ve srovnání se srpnem.
Rostoucí přebytky zahraničního táhnou bilanci běžného účtu vzhůru už delší dobu. Za první tři čtvrtletí je běžný účet v záporu pouze o necelých 5 miliard (podle měsíčních dat), zatímco v minulých letech to bývalo mnoho desítek miliard. Ačkoli poslední kvartál bilanci tradičně zhoršuje, měl by výsledek za celý rok být výrazně lepší než v předchozím roce.
Na finančním účtu, který skončil 5,7 mld. Kč v plusu, vidíme příliv přímých investic ve výši 13,4 miliardy. S tímto indikátorem dál nejvíce hýbe úvěrování mezi podniky v rámci skupin. Nové investice do základního kapitálu byly minimální, objem reinvestic ČNB odhaduje tento rok na víceméně stabilní úrovni. Portfoliové investice znamenaly příliv 3,7 mld. Kč zásluhou obchodů s akciemi i dluhopisy. Nejvýznamnější vliv měly prodeje českých dluhopisů zahraničním investorům.
