Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Práce ztrácí na úkor kapitálu. Zaměstnanci chudnou už 30 let

Práce ztrácí na úkor kapitálu. Zaměstnanci chudnou už 30 let

12.11.2013 21:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Světová ekonomika v posledních desetiletích zaznamenává úctyhodný růst. Stovky milionů lidí po celém světě však z toho mají menší a menší prospěch. Podíl faktoru práce (mezd) na národním důchodu ve vyspělých ekonomikách z organizace OECD klesá od 80. let minulého století: zatímco v 90. letech činil 66 % veškerých příjmů, o deset let později to bylo jen 62 %.

To by se podle řady teorií nemělo dít. Ekonomové sice v minulosti připouštěli určité výkyvy mezi jednotlivými faktory kvůli cyklickému vývoji, avšak v dlouhém období mají poměry zůstat fixní. Empirie tento předpoklad silně zpochybňuje.

Klesající podíl mezd na příjmech znamená, že přírůstky produktivity se automaticky nepromítají do všeobecného růstu platů. Místo toho stále větší část plodů hospodářského růstu sklízí vlastníci kapitálu. Dokonce i mezi zaměstnanci si ti nahoře vedou mnohem, mnohem lépe než zbytek. Podíl 1 % lidí na vrcholu mzdové pyramidy na celkových příjmech v posledních 20 letech roste, i když zaměstnanecký sektor jako takový svou pozici ztrácí. Ve Spojených státech je trend nejsilnější. Výplaty se na americkém HDP dnes podílí ze 44 %, což je nejméně v zaznamenané historii.

Američané ze zhoršování svého postavení viní levnou pracovní sílu v zahraničí – a mají do velké míry pravdu. Podle výzkumu Michaela Elsbyho, Barta Hobijna a Aysegul Sahinové, který se zaměřil na míru vystavení jednotlivých odvětví importům, zvýšenou konkurenci zahraničních dodavatelů doprovází větší pokles podílu mezd na celkových příjmech v daném odvětví. Autoři tomuto aspektu na všeobecném trendu přisuzují 85% váhu.

Z platové bídy ale v Americe i jinde nelze vinit pouze mezinárodní obchod. Zmenšováním své části příjmového koláče trpí i zaměstnanci v Číně či Mexiku. Podle OECD za to může hlavně technologický pokrok. Tchajwanský polovodičový gigant Foxconn, který v Číně zaměstnává 1,5 mil. lidí, hodlá v příštím roce do svých továren pořídit jeden milion nových robotů. Technika je čím dál víc sofistikovanější, výkonnější, a hlavně levnější. Studie Loukase Karabarbounise a Brenta Neimana z University of Chicago ukázala, že náklady na investiční zboží v porovnání se spotřebním v posledních 35 letech klesly o 25 %. Zaměstnavatelé jsou tak motivováni k tomu, aby nahrazovali lidskou práci počítačovými algoritmy, kde jen to jde. V průměru kvůli tomu podíl mezd na příjmech klesl o pět procentních bodů. V odvětvích, kde došlo k většímu zlevňování investičních statků, byl pokles podílu mezd ještě vyšší.

Automatizace a komputerizace nejvíc dolehly na pracovní místa střední třídy, jejíž podíl na celkové zaměstnanosti klesl v neprospěch míst s velmi nízkými a také vysokými nároky na kvalifikaci. Zatímco technologický pokrok se silně prosazoval v 80. a 90. letech minulého století, vliv mezinárodního obchodu podle všeho převážil v první dekádě nového století.

V Evropě ještě v 70. letech nad zaměstnanci držel ochrannou ruku stát prostřednictvím přísného pracovního zákonodárství. Ve Španělsku se tehdy podíl mezd na příjmech vyšplhal na 75 %, ve Francii dokonce na 80 %. Po vlně bolestivých liberalizačních reforem – motivovaných také trvale vysokou nezaměstnaností – ale privilegia a postavení zaměstnanců vzaly rychle za své.

(Zdroje: Buttonwood, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data