Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Práce ztrácí na úkor kapitálu. Zaměstnanci chudnou už 30 let

Práce ztrácí na úkor kapitálu. Zaměstnanci chudnou už 30 let

12.11.2013 21:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Světová ekonomika v posledních desetiletích zaznamenává úctyhodný růst. Stovky milionů lidí po celém světě však z toho mají menší a menší prospěch. Podíl faktoru práce (mezd) na národním důchodu ve vyspělých ekonomikách z organizace OECD klesá od 80. let minulého století: zatímco v 90. letech činil 66 % veškerých příjmů, o deset let později to bylo jen 62 %.

To by se podle řady teorií nemělo dít. Ekonomové sice v minulosti připouštěli určité výkyvy mezi jednotlivými faktory kvůli cyklickému vývoji, avšak v dlouhém období mají poměry zůstat fixní. Empirie tento předpoklad silně zpochybňuje.

Klesající podíl mezd na příjmech znamená, že přírůstky produktivity se automaticky nepromítají do všeobecného růstu platů. Místo toho stále větší část plodů hospodářského růstu sklízí vlastníci kapitálu. Dokonce i mezi zaměstnanci si ti nahoře vedou mnohem, mnohem lépe než zbytek. Podíl 1 % lidí na vrcholu mzdové pyramidy na celkových příjmech v posledních 20 letech roste, i když zaměstnanecký sektor jako takový svou pozici ztrácí. Ve Spojených státech je trend nejsilnější. Výplaty se na americkém HDP dnes podílí ze 44 %, což je nejméně v zaznamenané historii.

Američané ze zhoršování svého postavení viní levnou pracovní sílu v zahraničí – a mají do velké míry pravdu. Podle výzkumu Michaela Elsbyho, Barta Hobijna a Aysegul Sahinové, který se zaměřil na míru vystavení jednotlivých odvětví importům, zvýšenou konkurenci zahraničních dodavatelů doprovází větší pokles podílu mezd na celkových příjmech v daném odvětví. Autoři tomuto aspektu na všeobecném trendu přisuzují 85% váhu.

Z platové bídy ale v Americe i jinde nelze vinit pouze mezinárodní obchod. Zmenšováním své části příjmového koláče trpí i zaměstnanci v Číně či Mexiku. Podle OECD za to může hlavně technologický pokrok. Tchajwanský polovodičový gigant Foxconn, který v Číně zaměstnává 1,5 mil. lidí, hodlá v příštím roce do svých továren pořídit jeden milion nových robotů. Technika je čím dál víc sofistikovanější, výkonnější, a hlavně levnější. Studie Loukase Karabarbounise a Brenta Neimana z University of Chicago ukázala, že náklady na investiční zboží v porovnání se spotřebním v posledních 35 letech klesly o 25 %. Zaměstnavatelé jsou tak motivováni k tomu, aby nahrazovali lidskou práci počítačovými algoritmy, kde jen to jde. V průměru kvůli tomu podíl mezd na příjmech klesl o pět procentních bodů. V odvětvích, kde došlo k většímu zlevňování investičních statků, byl pokles podílu mezd ještě vyšší.

Automatizace a komputerizace nejvíc dolehly na pracovní místa střední třídy, jejíž podíl na celkové zaměstnanosti klesl v neprospěch míst s velmi nízkými a také vysokými nároky na kvalifikaci. Zatímco technologický pokrok se silně prosazoval v 80. a 90. letech minulého století, vliv mezinárodního obchodu podle všeho převážil v první dekádě nového století.

V Evropě ještě v 70. letech nad zaměstnanci držel ochrannou ruku stát prostřednictvím přísného pracovního zákonodárství. Ve Španělsku se tehdy podíl mezd na příjmech vyšplhal na 75 %, ve Francii dokonce na 80 %. Po vlně bolestivých liberalizačních reforem – motivovaných také trvale vysokou nezaměstnaností – ale privilegia a postavení zaměstnanců vzaly rychle za své.

(Zdroje: Buttonwood, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba