Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisk KBC (+4 %) přes slabé čtvrtletí za 9M výrazně vzrostl, v ČR ve 3Q mírně lepší. Čeká výrazné ztráty v Irsku

Zisk KBC (+4 %) přes slabé čtvrtletí za 9M výrazně vzrostl, v ČR ve 3Q mírně lepší. Čeká výrazné ztráty v Irsku

14.11.2013 9:35, aktualizováno: 14.11. 12:09

Aktualizováno

Belgická bankovní skupina KBC, která vlastní českou banku ČSOB, oznámila, že za třetí čtvrtletí letošního roku jí klesl čistý zisk téměř o polovinu na 272 milionů eur a výrazně zaostal za očekáváním (konsensus Bloomberg) na úrovni 368 mil. EUR. Skupina oznámila vyčlenění mimořádných rezerv na krytí ztrát na irském trhu.

Čtvrtletní zisk po očištění nicméně dosáhl 457 mil. EUR nad očekávaných 368 mil. EUR a objemem výnosů 1,79 mld. EUR skupina překonala očekávání 1,7 mld. EUR. Čistá úroková marže ve třetím kvartále mírně vzrostla na 1,77 % z 1,72 % ve 2Q. Investoři si sadu výsledků vysvětlili převážně pozitivně a akcie banky, které jsou od začátku roku již o 56 % silnější, v úvodu obchodování rostly a zisk v průběhu dopoledne navýšily na 4 %.

Celkové rezervy na krytí nesplácených pohledávek ve 3Q činily 186 mil. EUR (konsensus trhu 217 mil. EUR). KBC oznámila, že ve 4Q vyčlení rezervy ve výši až 775 milionů eur na krytí ztrátových úvěrů v Irsku poté, co revidovala úvěrové portfolio v zemi. V roce 2014 KBC odhaduje výši těchto rezerv na 150 – 200 mil. EUR. KBC zároveň oznámila, že odvolala výkonného ředitele KBC Bank Ireland Johna Reynoldse, jehož nahradil Wim Verbaeken.

Za první tři čtvrtletí letošního roku zisk skupiny KBC výrazně vzrostl a dostal se na 1,3 miliardy eur z 372 milionů před rokem. V České republice zisk ale klesl na 435 milionů eur ze 467 milionů. Jen za 3Q ale zisk mírně vzrostl z 149 mil. EUR na 157 mil. EUR. Generální ředitel Johan Thijs upozornil, že nejnovější ukazatele potvrdily pokračující oživování světové ekonomiky a postupně se zlepšující hospodářské podmínky.

KBC v posledních letech prodala řadu aktiv v rámci podmínek Evropské komise pro schválení státní pomoci. Skupina se snaží soustředit na své hlavní trhy v Belgii a České republice a aktivity v Bulharsku, Maďarsku, Irsku a na Slovensku. Banka v červenci splatila první splátku z finanční pomoci od vlády Vlámska, kterou obdržela v době finanční krize. Celkem KBC vlámské vládě zaplatila 1,75 mld. EUR, z toho 580 mil. EUR činilo penále. Celkem dostala skupina od vlád Belgie a Vlámska sedm miliard eur, přičemž Belgii peníze splatila v loňském roce. Červencová splátka se odrazila ve výsledcích za 3Q.

KBC je jednou z předních finančních skupin v Evropě. Působí zejména v Belgii, zemích střední a východní Evropy a v Rusku. ČSOB patří k největším tuzemským bankovním skupinám. Do skupiny ČSOB patří také například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, penzijní fondy Progres a Stabilita, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, KBC Groep)


Čtěte více:

Belgická KBC splatila první splátku půjčky vlámské vládě
03.07.2013 9:13
Belgická banka KBC dnes splatila první splátku z finanční pomoci od vl...
KBC (+5 %) se meziročně vyhoupla do černých čísel, na českém trhu zisk klesl
08.08.2013 9:36
Belgická bankovní skupina KBC uzavřela druhé čtvrtletí roku se ziskem,...
Fitch potvrzuje rating Komerční banky, České spořitelny i ČSOB. Matky podporou i brzdou…
01.10.2013 16:25
Ratingová agentura Fitch potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků Kome...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.