Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kým je dnes Bill Gates?

Kým je dnes Bill Gates?

15.11.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Bill Gates sám sebe považuje za technokrata, nedomnívá se ale, že technologie spasí svět. Či přesněji řečeno, že vyřeší jeho nejpalčivější problémy ve formě šíření nemocí v rozvíjejícím se světě, následné chudoby a zoufalství. „IT obor určitě miluji, ale pokud chceme zlepšit lidské životy, musíme se zaměřit na základní věci, jako je úmrtnost dětí a jejich výživa,“ říká Gates. Ve svých 58 letech neztratil nic na nedočkavosti a zapálení, které pro něj bylo tak typické v době jeho mládí. Jeho slova znějí ale často jinak než názory nové generace miliardářů. „Inovace jsou dobré a vyjma bioterorismu a několika dalších marginálních oblastí se naše životy zlepšují právě díky nim. Technologie se ale nedostávají k lidem, kteří zlepšení potřebují nejvíce,“ tvrdí Gates.

Gates může nyní jedním tahem pera ve své šekové knížce měnit životní úroveň mnoha lidí. Většina peněz jeho nadace jde na zlepšení zdravotní péče a boj s chudobou v rozvíjejících se ekonomikách. Microsoft byl přitom na vrcholu své slávy monopolem, kterého se pro jeho snahu maximalizovat zisky obávalo celé odvětví, konkurence i nově zakládané společnosti. Dnes se o něm v Silicon Value mluví téměř opovržlivě i přesto, že stále jde o technologickou společnost s třetí největší kapitalizací (za společnostmi Apple a Google).

Otázky týkající se Microsoftu Gates odmítá. Říká však, že přes všechny spekulace se do vedení společnosti nehodlá vrátit tak, jak to udělal třeba Steve Jobs. Rovněž přiznává, že práce pro Microsoft mu zabere mnohem více než jeden den týdně, pro který se zavázal poté, co z firmy odešel. Stále se účastní pravidelných porad s některými produktovými skupinami a očekává se, že hodně času stráví s novým ředitelem Microsoftu poté, co bude jmenován. Gates nesouhlasí s argumenty, že by světu nejvíce prospělo, kdyby vznikala stále nová a nová odvětví. Říká, že nikde nevidí, že by lidé toužili po nových odvětvích, ale patrné je naopak to, že je třeba zmenšit počet úmrtí dětí či zlepšit přístup ke vzdělání.

Gatesovy aktivity jsou mimo jiné zaměřeny na vyhlazení dětské obrny. Jeho organizace pomohla dosáhnout tohoto cíle v Indii, nemoc je ale stále hluboce zakořeněna v Afghánistánu, Nigérii a Pákistánu. Tedy v zemích, ve kterých je velmi těžké se s problémem vypořádat. Příkladem je organizace očkování: Vakcíny musí být dopraveny na místo určení bez toho, aby se jejich teplota dostala mimo rozmezí 2 – 8°C. Je tak nutno vytvořit „chladný řetěz“, který začíná velkými lednicemi a končí kufříky těch, kteří očkování provádějí. Logisticky je celá operace velmi náročná a zároveň nejde o nic technologicky náročného, takže pro „nejlepší mozky světa“ není zajímavá. Jde prostě o praktickou věc, která z vědeckého hlediska není sexy.

Hodně podnikatelů je velmi opatrných co se týče schopnosti vlád řešit ty nejpalčivější problémy společnosti a Gates není výjimkou. Vedou ho k tomu možná i osobní zkušenosti, přestože sám o sobě říká, že je optimista. Ohledně americké vlády ale tvrdí, že v dlouhém období se jí podařilo zlepšit životní podmínky lidí, „čím blíže ale jejímu fungování jste, tím více se hrozíte.“ Namístě je tak podle Gatese otázka, zda lze vůbec úspěšně řídit složité a technokratické systémy, jako je například zdravotní péče. A problém může podle něho být i s tím, jak se s výzvami moderního světa vyrovnají demokracie. Předpokládá se, že lidé se svými hlasy budou vyjadřovat k oblastem, které jsou stále složitější a kde ty nejjednodušší odpovědi nejsou těmi nejlepšími.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data