Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: České firmy potřebují na daně zase 413 hodin ročně

Studie: České firmy potřebují na daně zase 413 hodin ročně

19.11.2013 10:04, aktualizováno: 19.11. 13:00
Autor: ČTK

Aktualizováno

České podniky stráví vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů v průměru 413 hodin ročně, což je stejně jako loni. Vyplývá to ze studie Světové banky, IFC a poradenské firmy PwC týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes). V celkovém hodnocení si ovšem Česko ve srovnání s loňskem pohoršilo ze 120. místa na 122. místo a jeho daňový systém stále patří k časově nejnáročnějším. 

Nejjednodušší daňové systémy na světě mají nadále Spojené arabské emiráty, Katar a Saudská Arábie. Ve středoevropském regionu je Česko jedno z nejhorších, Poláci jsou 113., Slováci na 102. místě, Němci na 89. místě. Naopak Maďaři letos skončili na 124. místě. 

Podle partnera v Daňovém a právním oddělení společnosti PwC ČR Petera Chrenka v případě ČR ovšem za posledních pět let klesla doba na práci s daněmi firmám o 517 hodin, tedy o přibližně tři měsíce pracovní doby. "Za celou historii studie je Česká republika jednou z pouze šesti zemí v EU a EFTA, kterým se podařilo výrazně snížit časovou náročnost plnění daňových povinností o více než 100 hodin. Zároveň dokázala snížit jako jediná v regionu tuto náročnost u všech zkoumaných typů daní," upozornil Chrenko. 

Zároveň uvedl, že vidí nadále prostor pro další kroky směrem k přívětivějšímu daňovému systému. Příkladem mohou být podle něj call centra, metodická podpora a větší míra elektronické komunikace a využití e-auditu. "Současný vývoj ekonomiky a českých veřejných financí nedává mnoho prostoru ke snižování daní. Stále více firem si však uvědomuje, že jednodušší daňový systém je pro ně důležitější než výše daňové sazby," dodal. 

Celosvětově stráví firmy v průměru daňovými záležitostmi 268 hodin ročně, tedy o jednu hodinu více než před rokem. 

Počet a výše jednotlivých daní firmám celosvětově podle studie výrazně stoupla ve 14 státech. Ve stejném počtu zemí byla naopak daňová zátěž firmám snížena. Tempo poklesu celkové výše daní, které firmy musí platit, se pak celosvětově spíše zpomaluje. "Od doby, kdy byla zpráva poprvé před devíti lety publikována, daně z příjmů právnických osob klesaly. Oproti tomu daně, které platí zaměstnavatel za své zaměstnance, zůstávají stabilní a v současnosti představují největší podíl na celkové výši daňové povinnosti," uvedlo PwC. 

Studie dále ukázala, že 32 států přijímalo v období od června 2012 do června 2013 další kroky vedoucí ke zjednodušení plateb daní. Již třetí rok po sobě bylo nejčastější reformou zavedení nebo zlepšení online vyplňování daňového přiznání a zlepšení platebních systémů. "Finanční úřady po celém světě přijímají kroky k zefektivnění a modernizaci vybírání a placení daní. Poplatníci v 76 státech mohou nyní podávat daňová přiznání elektronicky z kteréhokoliv místa na světě," uvedl ředitel pro globální ukazatele a analýzu ve Světové bance Augusto Lopez Claros. 

Studie Paying Taxes 2013 se zabývá daňovými soustavami ve 189 zemích světa od roku 2004. Měří všechny mandatorní daně a poplatky, které musí středně velké firmy platit v daném roce. Daně a poplatky v sobě zahrnují daň ze zisku, korporátní daně, sociální příspěvky, daně, které platí zaměstnavatel za svého zaměstnance, majetkové daně, daň z převodu nemovitosti, daň z dividend, daň z kapitálového majetku, daň z finančních transakcí, daně spojené se sběrem odpadu, silniční daň a další menší daně a poplatky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data