Aktualizováno Index nákupních manažerů v průmyslu eurozóny v listopadu mírně stoupl na 51,5 bodu. Předběžný výsledek je tak v souladu s odhadem. V říjnu tento index činil 51,3 bodu. Zlepšení celkové poptávky indikuje růst nových objednávek, který dál nabral na tempu. Výrazný byl zejména růst objednávek ze zahraničí. Růst produkce v průmyslu se ustálil a dokonce v listopadu překonává výkon ve službách. Tam došlo ke zhoršení - PMI ve službách klesl na 50,9 z 51,6 bodu v říjnu. Celkově v soukromém sektoru dál klesala zaměstnanost a to hlavně ve službách.
Průmyslový index nákupních manažerů v Německu se za listopad podle předběžných údajů zvýšil na 52,5 bodu. Překonal tím konsensus na úrovni 52,0 bodů. V předchozím měsíci byl index na 51,7 bodu. Německému průmyslu se daří získávat více nových zakázek - tempo jejich růstu bylo silné i co se týče exportních zakázek, ačkoli firmy dál zmiňují slabost poptávky v eurozóně. Zrychlila i výroba. Zlepšení situace se v listopadu neomezilo na výrobní sektor. Také index pro služby se zvýšil a to na 54,5 z 52,9 bodu. Právě služby pak táhly celkově mírný nárůst zaměstnanosti, zatímco v průmyslu se počet zaměstnanců podle průzkumu dál snižuje.
Nepříjemně naopak znovu překvapila Francie, kde PMI v průmyslu klesl na 47,8 z 49,1 bodu. Čekalo se naopak mírné zlepšení na 49,5 bodu. Snížení tentokrát registruje také index ve službách, který se dostává na 48,8 bodu. Znovu klesly nové objednávky a tentokrát včetně těch zahraničních.

Průzkumy PMI působí smíšeně, lehce převládá negativní dojem. Na jednu stranu celkový výsledek v průmyslu splnil očekávání a příznivý je také růst poptávky, který by měl znamenat udržitelnost mírného růstu v příštích měsících. Na stranu druhou je tu ale velká nevyváženost. Příznivý vývoj se soustředí hlavně do Německa, zatímco u Francie vidíme po nadějných prvních třech kvartálech obrat znovu dolů. PMI tak naznačuje, že pokles ekonomiky ve 3Q zřejmě nebyl ojedinělý výkyv. Detaily ze zbytku eurozóny poskytnou až finální údaje. Další špatnou zprávou je pak celkové zhoršení v sektoru služeb, které si až do listopadu vedly lépe než průmysl.
Zlepšování na poli zaměstnanosti je velmi pomalé a zatím se stále hraje pouze o zmírnění jejího poklesu. To není překvapivé, když ve většině eurozóny je oživení ekonomiky buď nepatrné, nebo se ještě nedostavilo. Navíc tlak na zvyšování konkurenceschopnosti skrze snižování nákladů dál trvá. Nepřekvapí také, že zemí, kde se se zaměstnanost začala opatrně zvedat, je Německo.
Na měkké indikátory, jako jsou PMI, se odvolává ECB ve svém hodnocení vývoje reálné ekonomiky. Předběžná listopadová zpráva ukazuje, že růst aktivity zůstává nevyrovnaný a pouze mírný, což podporuje tendenci dál uvolňovat měnovou politiku.