Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tisícileté závody mezi Evropou a Asií rozhodovala černá smrt a obchodní cesty

Tisícileté závody mezi Evropou a Asií rozhodovala černá smrt a obchodní cesty

22.11.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

V dnešní době máme k dispozici údaje o vývoji hlavních světových ekonomik za posledních tisíc let. Objevuje se tak obrázek, který je někdy v rozporu s tím, jak jsme uvedený vývoj vnímali dříve. Lidé v oblasti Středozemí byli mnohem více vzdělaní, než jsme se doposud domnívali. Nechali za sebou řadu dokumentů ve formě vládních účtů, účtů obchodních společností, daňových záznamů a podobně. Odhadovaný vývoj reálného produktu na hlavu v evropských zemích v letech 1270–1870 ukazuje graf (v dolarech roku 1990). 
 
00 s1

Uvedené odhady mimo jiné znamenají, že rozdíly v příjmech mezi Evropou a Asií pocházejí už ze středověku. Všimnout si musíme ale i toho, že rozdíly se prohlubovaly rovněž v Evropě. Británie a Holandsko nejdříve dohonily Itálii a Španělsko a poté zvyšovaly svůj náskok. Tahounem tohoto vývoje byla i holandská zlatá horečka a následně britská průmyslová revoluce. Podobný vývoj pak můžeme pozorovat rovněž v Asii. Japonsko totiž postupně předehnalo Čínu a Indii. Začalo ale s nižší úrovní příjmů než Británie a Holandsko a jeho růst byl pomalejší, takže své konkurenty předehnalo až po roce 1868. Odhadované příjmy na hlavu v jednotlivých zemích v dolarech roku 1990 shrnuje tabulka: 
 
00 s2  

Pro popsaný vývoj byly klíčové dvě události. První z nich je epidemie moru neboli tzv. černá smrt, která propukla v západní Číně a rozšířila se i v Evropě. Zde během tří let snížila populaci přibližně o třetinu, během následujícího století pak o více než polovinu. Na jednotlivé ekonomiky měl tento šok rozdílný dopad. Lišily se totiž v typu zemědělství, ve věku, ve kterém ženy vstupovaly do manželství, ve flexibilitě nabídky práce a v kvalitě státních institucí.

Podobná krize měla v tehdejší Evropě obvykle zvýšit příjmy těch, kteří černou smrt přežili. Bylo pro ně totiž k dispozici více půdy a kapitálu. S opětovným růstem populace se ale tento trend měl zase otočit. V Itálii se tak skutečně dělo, ovšem v Británii a Holandsku ne. Ve Španělsku pak bylo půdy od počátku dostatek a pokles populace se projevil tím, že zničil obchodní vazby a ještě více od sebe izoloval už tak řídce osídlené oblasti. Španělsko tak neprošlo vlnou rostoucích příjmů na obyvatele jako zbytek zemí. V Asii žádné známky vlivu černé smrti na příjmy na hlavu nevidíme. Japonsko bylo izolováno a nemoc ho nikdy vážněji nepostihla. Čína pak čelila mongolským nájezdníkům, kteří zničili její institucionální systém.

Dalším významným faktorem byly nové obchodní cesty. Čekali bychom, že z nich těžilo zejména Španělsko a Portugalsko, ale Británie a Holandsko měly lepší institucionální systém, včetně lepší schopnosti vybírat daně a většího vlivu obchodníků na stát prostřednictvím parlamentu. Ten omezoval možnosti panovníka svévolně ovlivňovat obchod. Čína mezi lety 1405 a 1433 podnikla několik námořních cest na západ. Ty ukázaly, že v této oblasti je Čína technologicky vyspělejší a země začala uplatňovat politiku uzavřenosti. Podobně se začalo chovat Japonsko, Indie tak zůstala nejotevřenější asijskou ekonomikou. Prosperitu to zde ale nezvýšilo, protože státní správa byla neefektivní, což se negativně projevovalo například na majetkových právech.

Uvedené je výtahem z „Accounting for the great divergence“, autorem je Stephen Broadberry.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data