Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Bullshit“ práce

„Bullshit“ práce

22.11.2013 19:12
Autor: Redakce, Patria.cz

V srpnu napsal antropolog a anarchista David Graeber článek pro Strike! nazvaný Bullshit Jobs. V něm se zabýval tím, proč stále tak dřeme, když jsme mnohem bohatší než v minulosti. Kde je zaslíbená utopie volného času? Graeber tvrdí, že náš ekonomický systém vytváří nesmyslnou práci jen proto, abychom něco dělali a nesvrhli vládnoucí třídu. Dalo se čekat, že jeho úvahy budou lehce vyvráceny těmi ekonomy, kteří jim vůbec věnovali pozornost. I tak na nich ale něco je. Pochybuji sice o tom, že naše práce je výsledkem ďábelského plánu vládnoucí třídy, která nás chce udržet v řetězech. Je ale jasné, že mnozí z nás už vůbec nerozumí tomu, jak naše práce vlastně vytváří hodnotu.

Základní ekonomická teorie uvádí, že odměna za naši práci odpovídá tomu, jakou hodnotu vytvoříme. Je to jednoduchá logika, která říká, že pokud našemu zaměstnavateli nevyděláme 50 000 dolarů, nemá důvod nám dávat mzdu v této výši. Složitější úvahy se zaměřují na to, zda by nám měl platit o trochu více či o trochu méně, princip ale zůstává stejný. Co když ovšem ani sám zaměstnavatel hodnotu nepřidává? Co když některé firmy či vlády pouze tahají hodnotu ze zbytku ekonomiky a samy nic nevytvářejí?

V dávnější minulosti lidé většinou na konci pracovního dne přesně věděli, co vytvořili. Platilo to, ať už pracovali na farmě, či v továrně. Bylo pak jednoduché určit jejich odpovídající odměnu. V moderní ekonomice ale existuje hodně nehmotných služeb a statků. Navíc můžeme pochybovat o tom, zda trhy, na kterých se obchodují, fungují efektivně. Jedním z příkladů může být finanční sektor. V USA představuje 8 % celé ekonomiky, v roce 1950 to byla 3 %. Dává nám dnes ale něco více než tehdy? Dokonce můžeme tvrdit, že banky opakovaně hodnotu ničí, což ukázala i poslední krize.

Problém je ale hlubšího rázu. Finanční teorie říká, že aktiva by vlastně neměla být moc často obchodována. Pokud mi někdo nabízí akcii za 100 dolarů, neznamená to, že si myslí, že tuto hodnotu nemá? Tedy že bych ji kupovat neměl? Lidé by tak měli být opatrní a obchody jen omezené. Denně se ale jen na New York Stock Exchange zobchoduje asi deset miliard akcií. To vše dává práci mnoha lidem. Nemáme však ani ponětí o tom, jak to přidává hodnotu. Některé aktivity, jako třeba vysokofrekvenční obchodování, jsou pak určitě bez užitku. Jednou jsem se ptal jednoho investora z hedge fondu, jakou hodnotu vytváří. Pobaveně odpověděl: „Žádnou, naprosto nulovou. Ale platí mi za to spoustu peněz.“

Podívat se můžeme i na zdravotní péči. Ve Spojených státech na ni jdou obrovské sumy peněz, ale zdraví Američanů je ve srovnání s jinými zeměmi horší. Důvodů může být několik. Je tu velká regulace, více než polovina výdajů jde přes vládu (i když soukromý sektor zde může být ještě méně efektivní). A ekonomové jsou si vědomi i toho, že jde o informačně neefektivní trh, kde lidé jen těžko zjistí, za co si zaplatili. Podobné je to se vzděláváním. Poskytují například univerzity studentům skutečně to, co potřebují pro život? Finance, školství i zdravotnictví ke svému životu potřebujeme. Otázka ale je, zda vytvářejí hodnotu odpovídající tomu, kolik peněz do nich proudí. Některá pracovní místa jsou dnes pouze způsobem, jak peníze přerozdělit a maskovat to činností předstírající přidanou hodnotu.

Autorem je profesor ekonomie na Stony Brook University Noah Smith.

(Zdroj: Noahpinion)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y