Bankovní rada ČNB na začátku listopadu rozhodla o používání devizového kurzu jako dalšího nástroje uvolnění měnových podmínek. Prodejem již více než dvou stovek miliard korun proti nákupům eur v úvodu intervencí centrální banka rezolutně podtrhla svůj záměr po delší období bránit "přílišnému posílení" kurzu koruny pod úroveň 27 korun za euro. Koruna se od rozhodnutí ČNB ze dne 7. listopadu 2013 drží nad touto vytčenou hladinou.
Vývoj kurzu CZK/EUR (online)

Centrální banka v posledních týdnech ústy svého guvernéra a členů bankovní rady sdělovala veřejnosti, že vidí hlavní přínos intervencí v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly v případě nečinnosti a pádu do deflace větší. V české ekonomice se totiž za delší období nahromadily protiinflační tlaky a vznikl tak prý potenciál pro cenovou nestabilitu. Zvolený nástroj má navíc podle ČNB vedlejší pozitivní efekt v podobě zlevnění vyváženého zboží přispívajícího ke zvýšení konkurenceschopnosti českého exportu.
ČNB připustila, že intervence mohou mít v krátkém období nepříznivé důsledky. Kvůli oslabení koruny firmám zdraží nakupované suroviny, materiály a polotovary ze zahraničí a budou dražší i dovážené zboží a energie pro domácnosti. Tento nepříjemný negativní průvodní efekt oslabení kurzu však následně podle ČNB převáží dlouhodobé pozitivní vlivy. Oslabení měnového kurzu totiž má vést k vyšším cenám věcí z dovozu, což podpoří poptávku po zboží domácího původu. Především ale prý řada lidí začne méně spořit a více utrácet, protože odklad spotřeby v inflačním prostředí přestane dávat smysl. To by mělo oživit ekonomickou aktivitu a vést k větší jistotě udržení či nalezení nového zaměstnání…
Krok ČNB, který nemá v historii české měnové politiky obdoby od roku 2002, veřejně kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak jej podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok a s pochvalou se přidala i dvojice mezinárodních institucí - Mezinárodní měnový fond a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.
Prospějí podle Vás intervence ČNB české ekonomice? Hlasujte a diskutujte v anketě Patria.cz.
Více o intervencích ČNB čtěte na Patria.cz v Tématu měsíce:
