Aktualizováno Index cen výrobců se v eurozóně za říjen snížil o 0,5 procenta, zatímco se čekal pouze 0,2procentní pokles. V září naproti tomu výrobní ceny stouply o 0,2 procenta. Za meziměsíčním poklesem indexu stojí hlavně energie, jejichž výrobní ceny se v říjnu snížily o 1,4 procenta. I bez nich by ale index klesl, i když pouze o 0,1 procenta. Snižovaly se totiž také ceny zboží běžné spotřeby o 0,3 procenta, přičemž ceny kapitálového zboží a zboží dlouhodobé spotřeby stagnovaly. Výrobní ceny meziproduktů klesly o 0,2 procenta.
Meziroční změna indexu ukazuje, že se dál upevnila deflace ve výrobních cenách, které klesly oproti loňskému říjnu o 1,4 procenta. V září byl meziroční pokles 0,9procentní. Také do meziročního poklesu indexu hodně promlouvají energie a to už delší dobu. Nejsilnější deflaci v eurozóně registruje Kypr, kde jsou ceny meziročně o 4 procenta níž. V závěsu se drží Nizozemsko s poklesem o 3,7 procenta. V Itálii ceny klesají o 2,7 procenta. Na druhé straně stojí Estonsko s 10,9procentním růstem cen, zůstává však osamoceno. Kromě něj rostou ceny už jen v Irsku a nepatrně ve Finsku a na Maltě. V Německu index cen výrobců klesá o 0,7 procenta.
V celé EU se výrobní ceny v říjnu meziměsíčně snížily o 0,6 procenta, meziročně jsou níž o 1,1 procenta, když inflace v Británii a Švédsku je mírně kladná.
Data o výrobních cenách v eurozóně se nijak znatelně neprojevují na kurzu eura. Nízká dynamika cen za říjen je sice negativním překvapením, ale trhy na ni reagovaly už při zveřejnění indexu spotřebitelských cen zhruba před měsícem. Spotřebitelské ceny jsou obecně důležitějším indikátorem a Evropská centrální banka už na ně odpověděla snížením úrokových sazeb. Od té doby se obavy z cenového vývoje o něco snížily zásluhou spotřebitelské inflace, která podle předběžné zprávy v listopadu lehce stoupla.
