Proč by nemohly trhy propadnout o Vánocích? Tuto otázku si pokládám s blížícími se vánočními svátky s tím, jak z více stran slyším, že v prosinci přece trhy spadnout nemůžou. Dlouhodobá statistika od roku 1900 ukazuje, že prosinec je nejlepším měsícem pro index DJIA a druhým nejlepším měsícem pro S&P 500 a Nasdaq , kdy všechny tyto indexy v průměru přidaly 1 – 2 %. Index S&P 500 sice od roku 2008 pokaždé skončil se ziskem, avšak celoroční zisk v tomto období nikdy nebyl tak vysoký jako v tomto roce. Index S&P 500 nahromadil za posledních 11 měsíců 26,6% zisk, což výrazně zvyšuje šance na prosincovou korekci. Podobný výkon jako letos dosáhl S&P 500 v roce 2003, kdy posílil o 26,4 %, avšak celých 5 % z tohoto růstu získal až v prosinci. De facto stejná situace jako v roce 2003 nastala v roce 1998 a pozitivnější situace, než je nyní tak nastala naposledy v roce 1997, kdy index S&P 500 posílil za rok o 31 % a z toho 1,6 % přidal v prosinci.
Vývoj S&P 500 za posledních 11 měsíců

Důvodů pro takto silný růst je hned několik, ale to neznamená, že trh může trvale ignorovat hrozby a kráčet dál vzhůru bez sebemenší korekce. Hlavními důvody pro takto silný růstový trend jsou rostoucí zisky firem, zrychlující růst v USA, zotavování evropské ekonomiky a v neposlední řadě rekordně uvolněné měnové politiky největších světových centrálních bank. Investoři se zdánlivě až přespříliš soustřeďují na kroky centrálních bank v čele s Fedem. Klíčovým by nakonec měly být především valuace a výhled zisků společností. Sledovat Fed se však rozhodně vyplatí minimálně krátkodobým investorům už kvůli tomu, že jeho akce má potenciál výrazně hýbat s trhy. Nejbližší zasedání Fedu nás čeká 18. prosince a současná logika trhů je nastavena na pozitivní reakci v případě ponechání programu QE3 v plné výši a k výběru zisků v případě omezení tohoto programu.
Přehled meziročních změn indexu S&P 500
Odhadování kroků Fedu v poslední době téměř hraničí s alchymií, protože Fed navázal snižování QE3 na zlepšující se makrodata a dostatečně silnou ekonomiku, a k tomu zřejmě dojde v následujících měsících („in coming months“), jak uvedl Fed na konci listopadu ve svých zápiscích z posledního jednání. Bernanke, který stojí v čele Federální komise pro volný trh (FOMC), má před sebou poslední dvě zasedání, když na tom posledním 29. ledna bude předávat své předsednictví Janet Yellen. Bernanke tak čelí nelehkému úkolu, kdy bude chtít dostát svému červnovému prohlášení, že Fed začne rozpouštět QE3 ke konci tohoto roku, avšak nebude chtít výrazně narušit vánoční nákupní atmosféru, která je pro většinu maloobchodníků klíčová, a je citlivě vnímána i Fedem kvůli vysokému podílu spotřebitelských výdajů na americké eknomice. 29. ledna pak není ideálním datem kvůli předávání stráží ve Fedu, a tak se podle mnoha analytiků jako nejbližší termín pro učinění tohoto zásadního kroku jeví termín dalšího zasedání 19. března.
Co se týče makroekonomické situace, sleduje Fed především vývoj na trhu práce, který v říjnu příjemně překvapil robustní tvorbou pracovních míst přes 200 tis., zatímco nezaměstnanost stagnovala na 7,3 %. Pokud by nezaměstnanost klesla pod 7,3 % a ekonomika by opět vytvořila přes 200 tis. nových pracovních míst (aktuální odhad agentury Bloomberg počítá s +181 tis.), výrazně by narostly šance, že Fed na svém zasedání již v prosinci započne proces utahování měnové politiky. Takový kork by mohl být dostatečně silným spouštěčem výběru akciových zisků navzdory tomu, že by za dveřmi byly Vánoce a tolik skloňovaná Santa Claus rally. Členové Fedu zřejmě pozitivně vyhodnotí i vývoj HDP ve 3Q, který podle prvního odhadu rostl o 2,8 % (druhý zpřesněný odhad nás čeká již 5. prosince a analytici zde očekávají revizi na +3,1 %). Důležitým faktorem při rozhodování Fedu budou i solidní předstihové indikátory, když na vysokých úrovních se pohybuje index chicagských nákupních manažerů, index ISM v průmyslu nebo také index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Zajímavou konstrukci při analýze makrodat přináší Economic Surprise Index za USA, který se aktuálně pohybuje na úrovni 8. Zjednodušeně řečeno, čím více makrodata v posledních týdnech překonávají odhady analytiků, tím je hodnota tohoto indexu vyšší a naopak. Jak ukazuje přiložený graf, nejnižší hodnoty (kolem -32) tento index dosahoval v červnu, nejvýše (kolem +56) byl na začátku září. V polovině září, kdy trhy všeobecně očekávaly začátek utahování QE3, se tak pohyboval tento index skoro o 50 bodů výše než nyní, avšak ani to tehdy Fedu nestačilo, aby snížil objem QE3.
Citigroup Economic Suprise Index (USA)

Jak už to bývá, ve hře zůstává více variant. Nejpravděpodobnější variantou se nyní jeví ozdravná 3 - 4% korekce u hlavních akciových indexů ještě před zasedáním Fedu a po ponechání QE3 v nezměněné podobě pak ukázková Santa Claus rally. Tak či tak by si akcie do konce roku zasloužily určité vydechnutí. Jestli bude tou rozbuškou Fed těsně před Vánoci, nebo ten případnou právě se rozbíhající korekci naopak zastaví, nelze v tuto chvílí s větší přesností předpovědět. Na stole samozřejmě zůstává i varianta určitého přešlapování na místě až do konce roku, když výběr zisků budou brzdit očekávání ohledně Fedu, zatímco do nákupu akcií se investoři na konci velice úspěšného roku příliš nepohrnou.