Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v eurozóně zaostal za očekáváními, když za říjen klesl

Maloobchod v eurozóně zaostal za očekáváními, když za říjen klesl

04.12.2013 11:23, aktualizováno: 4.12. 12:31
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Říjen přinesl pokles maloobchodních tržeb v eurozóně o 0,2 procenta, zatímco se čekal 0,1procentní růst. Negativní výsledek z předchozího měsíce tak nebyl napraven a tržby se naopak dál zhoršily. Zátěží byl propad tržeb za pohonné hmoty o 1,1 procenta, ale také zvýraznění poklesu u dalších výrobků kromě potravin. Právě potraviny naopak táhly celkové tržby vzhůru, když stouply o 0,7 procenta.

Z regionálního pohledu byl rozhodující propad maloobchodu v Německu o 0,8 procenta a Španělsku o 1,8 procenta. Negativní vývoj tržeb za říjen hlásí také Rakousko a Portugalsko, kde došlo k meziměsíčnímu snížení o 0,8, respektive 1,1 procenta. Slušným růstem o 1,2 procenta naopak pokles tržeb v eurozóně tlumila Francie. Kromě ní registrují nárůst také Estonsko a Slovinsko, jejichž vliv na celou eurozónu však byl nepatrný.


eurozone_MO

V meziročním srovnání jsou maloobchodní tržby v eurozóně o 0,1 procenta níž a jejich dynamika se tak zhoršila od září, kdy tržby o 0,3 procenta stouply. Značný pokles tržeb ustával v letošním prvním pololetí a maloobchod nyní přechází ke stagnaci. Jeho vývoj je v souladu s předpokladem pouze pomalého oživení domácí poptávky v eurozóně. Jak ukazují dnes zveřejněná data o HDP, spotřebitelská poptávka navíc značně podporuje dovoz a tím přispívá k růstu ekonomiky ještě méně.

Vliv čísel na euro byl neutrální, na akciích se horší maloobchod mohl projevit mírně negativně. O říjnovém zhoršení leccos napověděla data z Německa minulý týden, nešlo tedy o zásadní překvapení. Navíc, tržní reakci tlumí vyčkávání na důležitější události během dneška, a především zítra a v pátek.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.12.2025
9:27Víkendář: Krugman o americké ekonomice, demokracii a investicích do AI
05.12.2025
22:02Akciové indexy rostou směrem k novým maximům  
17:11Nejdůležitější cena na globálních trzích v příštím roce
17:06Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu vzrostla, polevily obavy z inflace
15:21Invesco: Vzestup bitcoinu a proč do něj zrovna teď investovat?
15:14Eurostat zlepšil odhady růstu ekonomik eurozóny i EU
13:57Netflix kupuje Warner Bros a HBO Max za 72 miliard USD. Jde o největší mediální dohodu dekády
13:42Makromixér s vedoucím vývoje ŠKODA AUTO Martinem Hrdličkou: Spalovací motory nekončí, hybridy budou trendem. Evropa zaspala v bateriích
11:50Perly týdne: Poplach v OpenAI a reformy Fedu
11:14Jan Bureš: Maloobchodní tržby opět nabírají rychlost
11:10Konec týdne na historickém maximu? Akcie v pátek postupují vpřed  
10:30WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Doplnění Pololetní finanční zprávy 2025
9:57Český maloobchod v říjnu rostl, táhla kosmetika a sport
9:10Rozbřesk: Za zvýšeným růstem mezd jsou nadále převážně služby a stavebnictví
8:51Exkluzivní jednání Warner Bros. & Netflix, na burzu vstoupila čínská odpověď na Nvidii a Indie posiluje vztahy s Ruskem  
6:03Rosenberg: Na konci příštího roku budou sazby u 2,5 procenta, reálné příjmy jsou v recesi
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data